Výměnu dárku mají jednodušší ti, které obdaroval internetový Ježíšek

Praha – Po vánočních svátcích se do obchodů vydávají nejen ti, které nalákaly sliby vysokých povánočních slev, ale také lidé, kteří pod stromečkem našli z jakéhokoli důvodu nevyhovující dárek. Přestože často záleží především na ochotě obchodníka zboží vyměnit či vrátit peníze, rozhodně stojí za to se o to pokusit. „Musíme rozlišit, zda byl dárek zakoupen v kamenné prodejně, nebo na internetu,“ upozornil vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený. Zatímco v internetovém obchodnictví je možnost vrácení upravena zákonem, v kamenném obchodě bude třeba se domluvit.

"V kamenné prodejně není na výměnu právo, pokud se k tomu prodejce nezaváže předem,„ upozornil Zelený. “Pokud prodejce něco takového umožní, je to jeho dobrá vůle," dodal právní poradce dTestu Jan Votočka.

Řada obchodů ale tuto službu svým zákazníkům nabízí, proto můžeme u větších prodejců často vidět na účtence napsané upozornění, že zboží lze, nejčastěji ve lhůtě 30 dnů, vrátit nebo vyměnit.

V internetovém obchodnictví je situace jiná, ze zákona existuje 14 dní lhůta pro vrácení zboží. „Takže tady mají velkou výhodu ti, kteří dárky nakoupili těsně před Štědrým dnem,“ komentoval Zelený.

Vždy ale platí, že k výměně je třeba dodat účtenku. To samé platí i pro reklamaci, pro niž samozřejmě může vadné zboží být rozbalené a nošené, vždy ho ale zákazník musí reklamovat s dokladem o koupi. A to bez ohledu na to, zda ho našel pod vánočním stromkem.

Výprodeje jsou v plném proudu, slevy je ale třeba hlídat

„Lidé kupují především elektroniku, domácí spotřebiče, oblečení a obutí,“ uvedla Alice Olbrichová z dTestu, která zároveň upozornila, že jde hlavně o zboží, které podléhá módě. Ale i pokud vám nevadí, že ve slevě zakoupené oblečení bude za pár dnů produktem loňské kolekce, mají výprodejové akce svá úskalí. „Nejvíc nás, spotřebitele, zlobí, když ta sleva není dotažena do konce,“ myslí si Olbrichová, podle níž jsou největším problémem nekompletní a neúplné informace prodejců.

Lidé by proto při nakupování měli být obezřetní. „Lidé by u pokladny měli kontrolovat, zda je cena opravdu taková, jakou deklaroval prodejce,“ upozornil mluvčí České obchodní inspekce Denis Gaidoš. Inspekce chystá v povánočním období stovky kontrol ve všech regionech, zaměří se i na internetové prodejce a e-shopy, hlavní zodpovědnost ale podle Gajdoše stejně zůstává na nakupujících. „Spotřebitel si musí prosazovat svá práva,“ řekl mluvčí.

Obvyklé způsoby výměny dárků v kamenných obchodech:

  • Sporty – výměna zboží
  • Obchody s módou – výměna nebo poukázka
  • Knihkupectví – výměna i vrácení
  • Supermarkety – výměna i vrácení

 Vrácení zboží v e-shopu:

  • Upravuje zákon
  • Do 14 dnů
  • Vrací i poštovné a balné

Co se vrátit nedá:

  • CD, DVD s porušeným balem
  • Oblečení na míru
  • Noviny, časopisy
  • Potraviny podléhající rychlé zkáze

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
10:20Aktualizovánopřed 41 mminutami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 120 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 120 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 121 207,55 dolarů (2,56 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
před 3 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 4 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 14 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 15 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 18 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 20 hhodinami
Načítání...