Rok po mobilní revoluci: Češi teď volají raději

Praha - Češi telefonují častěji než před rokem. Jejich hovory taky trvají déle. Můžou za to hlavně neomezené tarify, které zavedli tuzemští operátoři. Ti pozorují taky větší zájem o internet v mobilu.

V průměru teď telefonováním tráví Češi měsíčně o půl hodiny více času. „Po zavedení neomezených tarifů jsme zaznamenali na základě dat z naší kalkulačky zvýšení provolaných minut z 90 minut měsíčně na 125,“ dokládá analytik dat serveru Tarifomat.cz Dušan Beleščák. 

Větší zájem o volání a připojení na internet potvrzují i sami operátoři. Zato textových zpráv posílají lidé pořád zhruba stejně. Neomezené tarify měly vliv i na cenu, kterou lidé za měsíční vyúčtování v průměru zaplatí. Podle webu Tarifomat klesly měsíční útraty za mobilní telefon z 650 na 380 korun. I tak jsou ale textové zprávy a volání v Česku v porovnání s Evropou pořád drahé. Zhruba poloviční ceny jsou například ve Skandinávii, Rakousku nebo ve Francii. 

2 minuty
Ekonomika ČT24: Rok neomezeného volání
Zdroj: ČT24

JAK SI ZMĚNY S ROČNÍM ODSTUPEM VŠÍMAJÍ SAMI OPERÁTOŘI? 

mluvčí O2 Ctibor Jappel: „V naší síti v tuto chvíli proběhne po zavedení neomezených tarifů o 100 milionů minut odchozích hovorů víc, než tomu bylo před neomezenými tarify.“ 

mluvčí Vodafone Czech Republic Markéta Kuklová: „Došlo k prodloužení hovorů až o osm procent v porovnání s lety předchozími. Samozřejmě neomezené tarify vedou i k tomu, že zákazníci stále více využívají i mobilní data.“ 

mluvčí T-Mobile Lukáš Hrabal: „Některý z neomezených tarifů využívá 44 procent zákazníků z řad domácností a malých firem.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 120 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 120 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 121 207,55 dolarů (2,56 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
07:59Aktualizovánopřed 57 mminutami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
10:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 6 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 16 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 17 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 21 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 22 hhodinami
Načítání...