Zcela nová energetická koncepce: Maximum jádra a elektřinu dovážet

Praha - Česko zásadně změní energetickou koncepci. Místo vývozu elektřiny ji plánuje dovážet, uvádí Hospodářské noviny. Zatímco dnes putuje do zahraničí kolem 20 procent elektřiny, v roce 2040 by naopak stát měl dovážet pět procent toho, co spotřebuje. Navíc se výroba postupně přesune z uhelných elektráren k jádru a obnovitelným zdrojům. Počítá s tím energetický plán ministerstva průmyslu.

V tuto chvíli je Česko pátým největším vývozcem elektřiny na světě. Jenže se očekává, že vzhledem k rozvoji obnovitelných zdrojů elektřina ještě více zlevní. Tudíž by se tuzemsku nemusel export vůbec vyplatit. 

Dostavba jaderných bloků nejdříve za 19 let

Ministerstvo průmyslu a obchodu proto připravuje nejnovější verzi energetické koncepce, určené pro dalších 25 let. Ta kalkuluje s útlumem výroby elektřiny z uhlí. A navíc nové jaderné bloky by se měly stavět později, než se do této chvíle předpokládalo. Mluví se přitom o letech 2033 až 2037. Spotřeba elektřiny má do budoucna stoupat, ovšem její výroba má setrvat na nynějších úrovních. 

V současnosti ČR exportuje asi pětinu své roční produkce elektřiny, což odpovídá roční výrobě Temelína. Nová koncepce však počítá s tím, že v roce 2040 bude třeba do Česka přivézt zhruba pět procent toho, co se zde spotřebuje.

Temelín
Zdroj: Pinkas Martin/Euro/ČTK

Pavel Šulc, náměstek ministerstva průmyslu:

„Nejde již o to, že elektřina je obchodní artikl, který se může se ziskem exportovat. Nově je hlavní bezpečnost dodávek a počítáme s tím, že trh se tak bude dále deformovat. Pokud má stát dotovat kapacitu, nemůže přece skrze export dotovat bezpečnost sousedním státům.“

Právě tato varianta by měla být výhodnější. Velmi nízké výkupní ceny totiž zavání nerentabilitou, už dnes takto funguje výroba v moderní plynové elektrárně v Počeradech. A příliš levná elektřina stála i za ukončením tendru na dostavbu dalších bloků Temelína. 

Z čeho se má vyrábět elektřina
Zdroj: ČT24/Ministerstvo průmyslu a obchodu

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 1 hhodinou

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka dává stále přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
14:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 2 hhodinami

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 8 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 19 hhodinami

USA uvalí na zboží z EU třicetiprocentní clo, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy od 1. srpna uvalí na zboží z Evropské unie plošná cla ve výši třicet procent, uvedla agentura Reuters. Vyplývá to z dopisu, který šéf Bílého domu adresoval předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a zveřejnil ho na své sociální síti Truth Social.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
11. 7. 2025
Načítání...