Majitelé nestátních památek založili asociaci. Má jim pomoci vyjednávat se státem a zlepšit propagaci

Zájmy nestátních otevřených památek v České republice bude zastupovat nová asociace. Zakládací listinu podepsali zástupci vybraných památek na Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Členové iniciativy si od ní v době pandemie koronaviru slibují lepší pozici při vyjednávání o státních kompenzacích. Na rozdíl od státních hradů a zámků kompenzace za vstupné nedostali. Usilují také o co nejrychlejší otevření památek v nové turistické sezoně, asociace má přispět i k jejich lepší propagaci.

Podpis zakládací listiny Asociace nestátních otevřených památek
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Za kroměřížský zámek a Podzámeckou zahradu podepsal listinu biskup a generální vikář olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík. Svůj podpis připojili i majitelka zámku Loučeň Kateřina Šrámková, za zámek v Brandýse nad Labem starosta města Vlastimil Picek (Podpora občanů), dále rodinný správce zámku Karlova Koruna a hradu Kost Francesco Kinský dal Borgo, ředitel hradu Svojanov a vlastník zámku Poláky Miloš Dempír a zakladatel iniciativy Objevuj památky Petr Lukas.

Zakladatelé Asociace nestátních otevřených památek (ANOPA) počítají, že v budoucnu bude mít desítky členů.

Podle majitelky zámku Loučeň Kateřiny Šrámkové je snahou asociace otevřít nestátní památky znovu co nejdříve veřejnosti. „Pro nás je úplně nejhorší situace, kdy musíme mít nuceně zavřeno a kdy třeba některá jiná odvětví mohou provozovat za určitých bezpečnostních opatření, a my prostě nemůžeme. Domnívám se, že když je v památkovém objektu skupina deseti osob, které mají roušky nebo respirátory, tak to určitě není riskantnější, než když jde stejný počet osob nakupovat někam do supermarketu,“ řekla.

Kompenzace za vstupné vlastníci nedostali

Iniciátoři vzniku asociace upozornili, že na rozdíl od státních hradů a zámků, které kvůli nucenému uzavření vinou covidu-19 dostaly kompenzace za vstupné, nestátní památky nikoliv.

Například hrad Svojanov, který je v majetku města Polička, přišel loni podle Dempíra o třicet tisíc návštěvníků a více než dva miliony korun na tržbách. „Pokud stát tuto situaci nebude řešit, tak se to projeví na stavu našeho národního dědictví. My o ty památky musíme pečovat, i když jsou uzavřeny pro veřejnost. Pokud se nám k tomu nedostane prostředků, tak nemáme šanci toto naše poslání plnit,“ uvedl Dempír.

Turisty lákají, stát je ale opomíjí

Podle zakladatele iniciativy Objevuj památky Petra Lukase je v tuzemsku až pět set soukromých přístupných kulturních a technických památek. „Za projekt Objevuj památky, který bude integrální součástí asociace, jsme vyčlenili čtvrt milionu korun na propagaci na letošní sezonu. Přes vyhledávače budeme dělat velké kampaně, které budou cílit na naše členy,“ řekl Lukas.

Asociace bude zastupovat nestátní památkové turistické cíle otevřené pro veřejnost. Jde o zákonem chráněné památky, které jsou existenčně závislé na příjmech z cestovního ruchu. Přestože ve svých regionech mnohdy představují klíčové cíle turistů, podle signatářů zakládací listiny asociace jsou z pohledu státní podpory opomíjeny.