Mnozí turisté v přírodě nedbají pravidel. Ruší zvířata, kterým hrozí úhyn, varuje mluvčí šumavského parku

Opatření proti šíření koronaviru zahrnují mimo jiné omezení kolektivních sportů nebo uzavření posiloven. Lidé proto častěji vyrážejí do české přírody. Jak ale ukazují mnohé případy, v chráněných oblastech se často nechovají podle pravidel. Odhazují odpadky a nedodržují ani klidové zóny v národních přírodních rezervacích.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Stále více turistů vstupuje na zamrzlé šumavské vodní plochy

Například na Čertově jezeře Národního parku Šumava si lidé udělali kluziště. Vykázat je z něj musel až správce parku. „Většina pochopila, že tam nemohou být a z ledu v poklidu odešla. Ovšem vyskytly se i případy lidí, kteří reagovali podrážděně, agresivně a našemu strážci nadávali,“ popsal mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

V ledovcových jezerech je v létě přísně zakázáno se koupat, stejně tak by se lidé neměli na hladinu vydávat ani v případě, že je zamrzlá. Všech pět takových jezer na Šumavě se totiž nachází v klidové přírodní zóně, v národním parku je v takovém případě povolený vstup pouze po vyznačených stezkách. „Ekosystém jezer je velmi citlivý na každé lidské rušení, zvlášť v tak velké míře, jako tomu bylo o víkendu,“ uvedl Dvořák.

Typy zóny ochrany přírody v národních parcích
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Upozornil na to, že jezera jsou sice přístupná, ale ne ze všech stran. Zamrzlá hladina však dovoluje dostat se i do míst, kam by se v létě turisté nevydali. „V těch místech žijí chránění živočichové, například tetřev hlušec, ten je zvlášť citlivý na rušení v zimním období. Před člověkem prchá, absolutně se vysiluje, a když se to stane několikrát v průběhu zimy, kdy nemá možnost doplnit energii, tak to může skončit až smrtí zvířete,“ řekl mluvčí a upozornil, že na území žije mnoho dalších druhů živočichů.

Strážce národního parku může v případě porušení pravidel provinilce z oblasti vykázat i udělit pokuty za porušení zákona o ochraně přírody. Lidem, kteří byli na hladině jezera, hrozila pokuta až ve výši 10 tisíc korun. „Náš strážce to v této chvíli řešil domluvou,“ uvedl Novák. V případě, že by se případ dostal až do správního zřízení, hrozí pak pokuta až desetinásobná.

Rok 2020 v návštěvnosti Šumavy trhal rekordy

Mluvčí potvrdil, že v minulém i na začátku letošního roku je Šumava vyhledávanou lokalitou. „Tlak je permanentní. Listopad roku 2020 se zapíše do statistik návštěvnosti jako měsíc, kdy se návštěvnost dala směle porovnávat s vrcholnými měsíci v létě. Přitom vždy patřil mezi nejklidovější měsíce,“ řekl.

Do přírody podle něj lidé míří od brzkých ranních hodin do pozdního večera a někteří si národní park vychutnávají i v noci. Pokud dodržují veškerá pravidla, jejich návštěva není pro přírodu zátěží. „Jdu, jako kdybych šel na návštěvu k přátelům. Také se chovám slušně,“ dodal Novák.

Národní parky v Česku
Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR