STAN a ODS jednají o vedení horní komory. Pro setrvání Vystrčila se vyslovil místopředseda TOP 09

O obsazení postu předsedy Senátu jednají dvě nejsilnější strany horní komory, Starostové a nezávislí s občanskými demokraty. Předsedou by měl podle senátora TOP 09 a prvního místopředsedy této strany Tomáše Czernina zůstat i v dalším období Miloš Vystrčil (ODS). V současnosti jsou senátoři TOP 09 členy senátorského klubu STAN, který po letošních volbách posílil a podle zvyklostí by měl mít hlavní nárok na obsazení postu předsedy horní komory.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s nově zvolenou senátorkou Miroslavou Němcovou

Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Czernin uvedl, že tradici nezavrhuje, ale nebylo by podle něj rozumné, aby Vystrčil vedl horní komoru jen osm měsíců. Vystrčil byl zvolen v únoru potom, co náhle zemřel jeho předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera (ODS). „Myslím, že to, co se dělo v posledních měsících, zejména návštěva Tchaj-wanu, je silným důvodem, aby Miloš Vystrčil zůstal předsedou,“ uvedl Czernin. Vystrčil se podle něho ukázal jako státotvorný a měl by mít příležitost pokračovat.

Předseda STAN Vít Rakušan po zveřejnění výsledků senátních voleb uvedl, že hnutí je připraveno kandidáta na šéfa horní komory navrhnout. Vycházet ale podle něho bude z názoru senátorského klubu Starostů. Zástupci klubu zahájili v pondělí odpoledne vyjednávání s občanskými demokraty, kteří by měli mít druhou nejsilnější frakci.

TOP 09 uvažuje o vlastním senátorském klubu

Jaké ale bude rozložení sil v Senátu, zatím zcela jisté není. U několika nově zvolených členů horní komory je nejasné, do jakého klubu vstoupí. Otázky panují podle politologa Masarykovy univerzity Stanislava Balíka hlavně v případě senátorů za TOP 09, kteří jsou v současnosti členy klubu STAN. „Je těžko říct, jestli zůstanou v klubu, vytvoří nový klub nebo možná přejdou k ODS,“ uvedl Balík.

TOP 09 během volebního víkendu v horní komoře posílilo. Podle Czernina také strana musí být v Senátu víc vidět. „Chci, aby TOP 09 byla minimálně v názvu subjektu, v němž budeme,“ řekl. Nevyloučil ani založení samostatného klubu, který ale musí mít nejméně pět členů, strana zatím disponuje čtyřmi. Přesun senátorů TOP 09 do jiného klubu by vedl k oslabení klubu STAN.

Vystrčil jako symbol opozice

Vystrčil by mohl v čele horní komory zůstat ale i v případě, že by ODS nedosáhla nejsilnějšího klubu. Podle politologa a sociologa Daniela Kunštáta z Vysoké školy CEVRO Institut se Vystrčil stal symbolem opozice vůči domácí i zahraniční politice, a to jak ve vztahu k vládní koalici, tak ve vztahu k prezidentovi.

„Vystrčil je zosobněním odporu liberálních politických sil vůči duu Babiš–Zeman, které dnes dominuje české politice. Nejsem si jist, zda bude v Senátu v tuto chvíli existovat dostatečná vůle k personální změně,“ uvedl Kunštát. V případě, že by Vystrčil zůstal v čele horní komory, očekává Kunštát posílení STAN ve vedení Senátu i senátorských výborů.

Podle politologa Západočeské univerzity v Plzni Přemysla Rosůlka ale ani případné postavení kandidáta STAN proti Vystrčilovi nemusí být čteno jako „opoziční vzpoura“. „Po úmrtí Kubery taky kandidoval proti panu Vystrčilovi kandidát za STAN a nic to neznamenalo. STAN může svoji kandidaturu i stáhnout, případně se může dohodnout s ODS,“ řekl Rosůlek.

„Jistou pozici Vystrčil v tuto chvíli nemá. Na druhou stranu jakákoliv volba ze STAN by nebyla tragédií ani pro opoziční tábor, ani pro rozmíšky v Senátu,“ dodal politolog.