Miliardář Komárek koupil od Petrofu piana odmítnutá v Číně. Rozdá je školám

Rodinná nadace miliardáře Karla Komárka koupila od Petrofu Hradec Králové piana a klavíry, které si zřejmě kvůli návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) nepřevzal čínský odběratel. Nadace rozdá 11 nástrojů z čínské zakázky českým školám. Zásilka nástrojů Petrof pro Čínu měla hodnotu 5,3 milionu korun.

Piano Petrof - ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Podle prezidentky a majitelky Petrofu Zuzany Ceralové Petrofové odběratel pro Peking a okolí do Hradce Králové napsal, že se v Číně mluví o tom, že čínská vláda chce dát sankce na Česko a její zboží, a že on nemá na to, aby platil pokuty. „Poprosil nás o pozastavení dodávky,“ řekla Ceralová Petrofová. Expedici nástrojů již měla firma připravenou.

„Že klavíry koupíme, jsme se rozhodli hned, jak jsme se o problému dozvěděli. S manželkou jsme se domluvili, že je naše nadace obratem věnuje českým školám. Přáli bychom si, aby se těch 11 nástrojů stalo symbolem české hrdosti a soudržnosti,“ uvedl Komárek.

Ceralová Petrofová Komárkův krok ocenila a označila ho za velkorysý. „Jsme rádi, že se naše klavíry dostanou do českých škol,“ řekla. Podle ní je dodávka k dispozici ve skladech v Hradci Králové a nic nebrání její distribuci.

Ohrožený export Petrofu do Číny

Nadace KKFF vypíše v nejbližších dnech pro školy grantovou výzvu, na jejímž základě budou moci o klavíry a pianina žádat.

Firma Petrof, pro niž je čínský trh s podílem kolem 35 procent klíčovým odbytištěm, vyjádřila obavu, že zhoršení vztahů mezi Českem a Čínou bude mít negativní dopad i na její další obchody v zemi. Petrof v Číně piana pod jinými vlastními značkami i vyrábí, loni to bylo téměř šest tisíc nástrojů.

Vystrčilovu návštěvu Tchaj-wanu tvrdě kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou odštěpeneckou provincii. Ministr zahraničí Číny Wang I druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli vzkázal, že ho donutí zaplatit vysokou cenu za to, že porušil princip jedné Číny. Vystrčil odmítl, že by porušil dohody mezi Českem a Čínou.