Česko chce během dvou let přijmout 1500 uprchlíků, rozhodla vláda

Praha - Česko chce do roku 2017 přijmout 1500 uprchlíků. Vláda v tomto rozsahu udělila mandát ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), který bude o problematice běženců ve čtvrtek jednat s unijními ministry v Lucemburku. Česká vláda chce Evropskou unii vyzvat ke zvýšení ochrany jižní hranice schengenského prostoru, stejně jako k posílání utečenců bez azylu zpět do země původu.

Česká republika hodlá přijmout 400 běženců ještě letos, příští rok 700 a v roce 2017 zbylých 400. Jednat se bude o dvě rozdílné skupiny uprchlíků – ty, kteří se již nacházejí na území osmadvacítky a ty z uprchlických táborů na Blízkém východě.

Běženci z EU: Jedenáct set uprchlíků se už nyní nachází na území EU a žádají zde o azyl. Vláda chce jejich přijetím ulevit Itálii, Maďarsku a Řecku. Azylovou procedurou by prošli v některém z českých detenčních zařízení, ještě předtím je chtějí české úřady nechat projít screeningem, který má vyřadit osoby s případnými bezpečnostními riziky.

„I po proběhnutí azylového řízení se dá předpokládat, že ne všichni, kteří již nyní jsou na území Evropské unie, budou splňovat podmínky pro uprchlíka. Někteří budou vraceni zpátky do země, kde byli zachyceni, tedy většinou Itálie a Řecka. Chceme jasnou garanci,“ řekl v pořadu Události, komentáře vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). S Evropskou unií chce nyní česká vláda vyjednávat i o tom, jak bude nastaveno vracení uprchlíků, kteří v se žádostí o azyl neuspějí.

Běženci z Blízkého východu:  Zbylých čtyři sta běženců má přijít přímo ze zemí mimo osmadvacítku – z táborů v Sýrii, Jordánsku a Kurdistánu. Jednat se bude o osoby, které mají nárok na mezinárodní právní ochranu. Do táborů chce kabinet ve spolupráci s církvemi nebo neziskovými organizacemi vyslat odborníky, kteří běžence bezpečnostně prověří, budou s nimi vést pohovory a tříměsíční přípravný kurz.

Uprchlický tábor v Jordánsku
Zdroj: ČT24

Sobotka: EU musí zajistit hranice Schengenu

„Je to mandát, který je stanoviskem české vlády, ale ještě musí být dohoda celé Evropské unie,“ konstatoval po večerním zasedání kabinetu Bělobrádek. Mandát podle něj neobsahuje žádná kritéria výběru, s omezeními se ale prý počítat dá. Ministr vnitra Milan Chovanec zmiňuje například profesní zaměření konkrétního uprchlíka – a jeho šance uplatnit se na českém trhu práce.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) akcentoval, že půjde o jednorázovou solidární akci. „Přerozdělení uprchlíků vnímám jako naši nezbytnou pomoc v současné krizové situaci, která odpovídá možnostem České republiky, nikoliv jako řešení problému, který má dnes Evropa s migrací,“ řekl.

Unie se podle něj nyní musí „primárně věnovat zajištění řádného fungování schengenské hranice a realizaci návratové politiky u nelegálních ekonomických migrantů“. Za důležitý považuje také razantní zásah proti pašeráckým sítím a stabilizaci země, které jsou zdrojem migračních vln – včetně vybudování zařízení pro žadatele o azyl mimo hranice Evropské unie.

Pravicová opozice plán kritizuje, není podle ní třeba jasné, kdo bude uprchlíky přerozdělovat nebo jaká bude další strategie Unie po roce 2017. „Považuji za špatnou myšlenku, že máme přijímat uprchlíky ze severní Afriky či Blízkého východu. Tváříme se, jako by Česká republika byla sobecká a nikoho nepřijímala. Po celá léta přijímáme stovky a tisíce uprchlíků ročně, z oblastí, kde je také potřeba pomáhat,“ kritizuje vládu předseda ODS Petr Fiala.

Čeští politici k přijímání uprchlíků:

„Chci jasně říct, že do Evropy jedeme ne jen s nabídkou čísla, ale i s požadavky: návratová politika, hlídání hranice, hlubší bezpečnostní screening,“ vysvětlil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

„Dohadovat se, jestli bude uprchlíků o stovku víc nebo míň, je skoro nedůstojné. Situace v České republice není nijak špatná, nečelíme žádnému zásadnímu problému s integrací cizinců,“ uvedl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

„Každá země má nějakou uprchlickou tradici, u nás máme Ukrajince. Preferuju lidi slovanského původu, které potřebujeme, aby zde manuálně pracovali. Je potřeba, abychom přijímali uprchlíky, kteří se zapojí do pracovního procesu a nebudou brát podporu v nezaměstnanosti a sociální dávky,“ pronesl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Uprchlíky přijímat chceme, pouze si chceme vybírat, odkud přijdou. Měli bychom přijímat uprchlíky, kteří jsou nám kulturně blízcí, kteří mají podobnou kulturu, historii. Výrazným faktorem je i náboženské vyznání, na které bychom se měli ohlížet. V zemích, které mají koloniální zkušenosti, se ukázalo, že projekt multikulturalismu, který Evropa dlouho dobu prosazovala, nefunguje. Nelze začlenit každého,“ řekla místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO).

„Rozhodně nehodláme přijímat žádné radikální muslimy, teroristy, žádné lidi, kteří nám budou dělat problémy, ty tady nechceme,“ pronesl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

„Vláda by měla trvat na tom, že si uprchlíky vybere. Měla by se zaměřit zejména na ty, u kterých bude minimální bezpečnostní riziko,“ řekla poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).

„Tento přístup je z našeho pohledu podrazem. Vláda lidí přijme, kolik bude chtít, aniž by o tom kohokoliv informovala,“ zkritizoval Sobotkův kabinet poslanec Marek Černoch (Úsvit).

„Je to spousta mladých mužů, kteří prostě přijedou za lepším životem do Evropy a kteří si myslí, že tady lepší život dostanou. A já myslím, že není žádnou naší povinností, abychom jim toto umožňovali. Není řešením lidstva, že se z každé země, kde se nedaří, bude utíkat někam jinam. Věci se musí řešit tam, kde vznikají,“ uvedl bývalý prezident Václav Klaus.

Uprchlíci na italsko-francouzské hranici
Zdroj: ČTK/AP/Lionel Cironneau

Chovanec české rozhodnutí ve čtvrtek představí na neformálním zasedání ministrů spravedlnosti a vnitra zemí Evropské unie. Osmadvacítka se pokouší situaci v jižních zemích bloku řešit návrhy na přerozdělení běženců. Členské státy na červnovém summitu odmítly možnost povinných kvót, přijímání uprchlíků chtějí zachovat na dobrovolné bázi.    

Země by si měly během dvou let rozdělit 40 000 uprchlíků z Itálie a Řecka. Dále by unijní státy měly přijmout 20 000 běženců, kteří jsou v uprchlických táborech mimo evropské území. Podle původní představy Evropské unie mělo Česko letos a příští rok přijmout dohromady přes 1850 běženců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽIVĚ: Komise neshledala nedostatky v zásahu na FF UK, navrhla opatření

Poslanci projednávají dosud neveřejnou závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k předloňské tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Komise dle závěrečné zprávy neshledala v postupu složek pochybení, která by ovlivnila skutkový děj události. Shledala však nedostatky v oblasti operačního a taktického řízení předtím, než pachatel začal na fakultě střílet. Navrhla opatření do budoucna.
09:00Aktualizovánopřed 11 mminutami

Ve čtvrtek hrozí ledovka, do soboty se oteplí

Ve čtvrtek místy hrozí ledovka a večer náledí. Někde bude sněžit, objevit se může i slabý déšť a mrznoucí mrholení. V noci bude kolem nuly. Pod zataženým nebem se pak postupně oteplí, v sobotu bude až jedenáct stupňů Celsia. Poté teploty znovu klesnou.
08:17Aktualizovánopřed 11 mminutami

V Karlovarském kraji kvůli ledovce přibývá nehod, zavřená je D6

Drobný déšť padající na promrzlé silnice způsobuje ve čtvrtek ráno v Karlovarském kraji ledovku. Policisté od 7:30 evidují dvě desítky nehod, většinou bez zranění. Policisté i silničáři vyzývají řidiče, aby byli velmi opatrní. Pozor by si ale měli dát i chodci, ledovka vzniká i na chodnících. U Kynšperka nad Ohří je kvůli nehodě uzavřená dálnice D6 ve směru na Cheb. Na kluzké silnice a chodníky navíc začalo dopoledne hustě sněžit.
10:22Aktualizovánopřed 12 mminutami

ŽIVĚ: Senát posoudí smlouvu s Vatikánem

Mezi hlavní body čtvrtečního programu senátorů patří smlouva mezi Českem a Vatikánem a novela vysokoškolského zákona. Tu by měli senátoři podle doporučení z výborů vrátit sněmovně bez zavedení hlídačkovného, tedy příspěvku, které by školy měly platit vysokoškolačkám na hlídání jejich dětí. Senátoři už během jednání schválili novelu o výkonu ústavní výchovy.
09:30Aktualizovánopřed 40 mminutami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 4 hhodinami

Kladno zvýšilo investorům poplatky za byty

Města a vesnice nedaleko Prahy čeká stavební boom. Například Kladno kvůli velkému zájmu developerů už teď zpřísnilo podmínky. To znamená, že radnice zvýšila poplatky, které investor musí městu zaplatit za každý byt. Podobnou cestu volí také další obce.
před 4 hhodinami

Kůže ze stehna na rukách i lopatkách. Popálená z Mostu se zotavuje

Lenka Marková, jedna z popálených při nedávném požáru v mostecké restauraci U Kojota, má za sebou nejnáročnější část léčby. Žena se stále léčí v pražské nemocnici na Vinohradech, kde jsou i další čtyři lidé, kteří byli při tragickém požáru rovněž vážně zranění.
před 5 hhodinami
Načítání...