Na Facebooku pochválil teroristický útok na Novém Zélandu. Dostal podmínku

Tříletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na pět let vyměřil ve středu Krajský soud v Plzni jednatřicetiletému Jiřímu Kantorovi z Kraslic na Sokolovsku za to, že na Facebooku pochválil loňský teroristický útok v mešitách ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Za podporu a propagaci terorismu mu hrozilo až 15 let vězení. Rozsudek není pravomocný. Kantor se vzdal práva na odvolání, ale státní zástupce, který požadoval nepodmíněný pětiletý trest, se na místě odvolal.

Policie na místě střelby v Christchurchi v březnu 2019
Zdroj: Reuters Autor: Edgar Su

Podle soudu Kantor loni v březnu na internetu veřejně chválil útočníka, který střílel ve dvou mešitách na Novém Zélandu po modlících se muslimech, 51 jich zabil a další desítky zranil. Kantor na svém facebookovém profilu sdílel článek o střelbě a připsal k tomu komentář: „Za mě určitě pěkně provedená práce“, stojí v obžalobě.

Při vyšetřování případu se také přišlo na to, že Kantor přijal přes internet video se záznamem střelby v mešitách a dále ho se souhlasnými komentáři posílal svým přátelům.

Kantor se u soudu hájil tím, že po přečtení článku si pomyslel, že je dobře, že policie střelce tak rychle zadržela, a proto připsal komentář o pěkně provedené práci. Myslel tím prý práci policie, ani ho nenapadlo, že by chválil střelce. Uvedl, že u sdíleného videa ho původně nenapadlo, jakou hrůzu zobrazuje, protože vypadá spíše jako počítačová hra.

Státní zástupce Martin Bílý i soudce Jan Špeta ale upozornili mimo jiné na to, že ve sdíleném článku se o zásahu policie nepíše. Fakt, že obráběč kovů Kantor má na těle mimo jiné vytetované nápisy „ACAB“ a „All cops are bastards“ (Všichni policajti jsou parchanti), o jeho kladném mínění o policii nevypovídá, uvedl Bílý.

Kantor opakovaně řekl, že ho mrzí, co se stalo. Omluvil se všem, jimž by špatné pochopení jeho komentáře mohlo způsobit nějakou újmu. Smazal také svůj účet na Facebooku. Po vynesení rozsudku netajil, jak moc se mu ulevilo. „Jestli mohu doporučit – smazat Facebook a lidé budou šťastnější,“ prohlásil. 

Svoje jednání zpětně hodnotil jako frajeřinu, lidskou blbost, která ale neomlouvá. Uvedl také, že sazba pět až 15 let, která v Česku za podobné skutky hrozí, je nepřiměřeně vysoká.

Sazba je věcí zákonodárců

S tím souhlasí Špeta i Bílý. Ačkoliv podle soudce Špety rozhodně nelze v žádném případě střelbu v mešitách nijak schvalovat, sazba za komentáře na internetu je přísná i v porovnání s jinými trestnými činy. Byť Kantorův komentář podle soudce zřetelně přesáhl svobodu projevu, měl by být jinak bezúhonný člověk potrestán nejméně pěti lety vězení.

„Senát krajského soudu se domnívá, že ta trestní sazba pro tento skutek je trestní sazbou velice drakonickou,“ konstatoval Špeta. Sazba však není věcí soudu, ale zákonodárců, zdůraznil.

„S tím lze souhlasit, ta sazba je skutečně vysoká, nicméně je nutné respektovat ustanovení zákonodárce, který u tohoto trestného činu stanovil sazbu pět až 15 let,“ řekl Bílý. Proti podmíněnému trestu se přesto odvolal, protože podle něj nebyly splněny všechny podmínky pro jeho udělení.

Soudy se už zabývaly několika podobnými případy

Soudy už se zabývaly více podobnými případy, několik z nich projednávaly například v červnu v Praze. Obžalovaní zatím odcházejí od soudů v Česku většinou s podmínkami. Podmínku vyměřil soud například Leoši Machálkovi, který také komentářem na internetu pochválil teroristického útočníka z Christchurche, když pod video zachycující vraždění muslimů v mešitách mimo jiné napsal, že střelec je „borec“.

Podmínku za schvalování útoku v mešitách a za vyjádření pochvaly střelci udělil soud také Renátě Pelikánové. Další podmíněný trest za schvalování útoku na Novém Zélandu vyměřil soud Václavu Klestilovi. I on napsal na Facebooku pod článek o události pochvalu pro střelce a vyjádřil souhlas s jeho činem.

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil ve dvou mešitách 51 mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Hrozí mu doživotí. Vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal.