Třetinu těla jí popálila chemikálie, za pomoc druhým získala Cenu Olgy Havlové

2 minuty
Události: Cenu Olgy Havlové získala Martina Půtová
Zdroj: ČT24

Letošní Cenu Olgy Havlové získala spoluzakladatelka projektu Burn Fighters na podporu lidí s popáleninami Martina Půtová. Ocenění od Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové dostávají lidé s postižením, kteří se i přes svůj handicap věnují práci pro ostatní. Slavnostní ceremoniál se konal v rezidenci pražského primátora.

Martina Půtová měla v listopadu 2013 jako pětadvacetiletá úraz. Utrpěla při něm popáleniny třetího stupně na 30 procentech těla. Chemikálie zasáhla obličej, ruce, nohy i jícen a žaludek. Mladá žena přišla o zrak. První dva týdny bojovala o život, v nemocnici strávila skoro půl roku. Podstoupila řadu operací a transplantací. Následovala rehabilitace, s rodinou pak zkoušela hledat informace a rady o léčbě jizev, téměř žádné ale nenašla. Scházel také někdo, s kým by mohla svůj prožitek sdílet.

„Protože jsem si tím vším prošla na vlastní kůži a vím, jak moc těžké to s popáleninami bylo a někdy pořád ještě je, rozhodla jsem se o vlastní zkušenosti podělit. Případně tím někomu dalšímu ulehčit situaci, pomoct s hledáním,“ uvedla Půtová na webu projektu Burn Fighters. 

Založila ho v roce 2018 se Simonou Riedlovou pro popálené a jejich blízké. Na webu jsou třeba příběhy zakladatelek či rozhovory s odborníky. Konají se srazy pacientů. Nyní je v týmu šest žen. Aktivní jsou i na sociálních sítích, kde se snaží přiblížit život s popáleninami. Zaměřují se i na osvětu ve školách. 

„Na našich příbězích se snažíme dětem nebo studentům ukázat, že i malá chyba je může poznamenat na celý život. A takovým způsobem prevence funguje nejlépe,“ míní Půtová. Podle ní si většina lidí neumí představit, jak popáleniny a jizvy člověka poznamenají a jak se s nimi celý život potýká. Úraz dopadá i na rodinu a blízké.

8 minut
Martina Půtová v pořadu Události, komentáře
Zdroj: ČT24

Nelítostný běh na dlouhou trať

Život s popáleninami popsala oceněná jako „nelítostný běh na dlouhou trať“, s pomocí a podporou se ale lidé dokážou vrátit k běžnému životu.

„Boj a život s popáleninami není vůbec nic lehkého. Je to boj na celý život, ale jde to zvládnout. Jen se musí chtít. Mně popáleniny naučily si vážit života, užívat si maličkostí a netrápit se hloupostmi. A jsem ráda, že jsem to nevzdala,“ uvedla Půtová. Zapojila se také do projektu Návštěvy potmě, který propojuje nevidomé s osamělými seniory. 

Výbor dobré vůle v roce 1990 založila první manželka bývalého prezidenta Václava Havla Olga, která zemřela v roce 1996 po těžké nemoci. Organizace pomáhá lidem s handicapem a znevýhodněním, aby se mohli začlenit do běžného života. Přispět k tomu má i cena, která se poprvé udílela v roce 1995. Podle pravidel mohou kandidáta či kandidátku navrhovat jednotlivci i organizace. Z nominovaných vybírá porota.

První laureátkou Ceny Olgy Havlové byla v roce 1995 zakladatelka Pražské organizace vozíčkářů Jana Hrdá. Mezi další oceněné patřili třeba předseda Českého paralympijského výboru Vojtěch Volejník, ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková či právník rady postižených Jan Hutař.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 2 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 2 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 3 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 4 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 12 hhodinami

Při vývoji dronů hraje stále důležitější roli umělá inteligence

Role umělé inteligence (AI) je stále podstatnější i při vývoji dronů pro vojenské či civilní účely. S její pomocí umí bezpilotní letouny mapovat území a vytvořit 3D modely. Zařízení dokáže udělat věrný obraz území zcela autonomně a bez nutnosti GPS. Dronům na zemi pak asistují roboti, kteří hledají například ztracené lidi nebo nepřátelskou techniku. Pracovat s drony, které využívají AI, plánuje i česká armáda. Mohly by jí pomoci kupříkladu detekovat nepřítele.
před 13 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...