Senátoři chtějí upravit odchodné pro strážníky. Představili také ústavní stížnosti

Senát chce upravit podmínky navrhovaného odchodného pro strážníky a zmírnit požadavky na jejich vzdělání. Poslaneckou novelu o obecní policii po rozhodnutí senátorů znovu posoudí sněmovna. Senátoři Zdeněk Nytra (ODS) a Tomáš Czernin (TOP 09) také dopoledne představili ústavní stížnosti, které se týkají zákonů a nařízení vlády ohledně nájemného v souvislosti s pandemií koronaviru. Zákon o cenách totiž podle nich umožňuje zavést cenovou regulaci maximálně na období jednoho roku. Nařízení vlády ale nemá jasně daný konec platnosti.

Senátoři ODS a hnutí STAN požádají Ústavní soud o zrušení moratoria na výši nájmů. Nelíbí se jim, že zmrazení cen není ohraničené, například koncem roku. „Zákony, které napadáme, jsou protiústavní. Jednak proto, že stát naprosto rezignoval na svou povinnost pomoci osobám přímo napadeným, což znamená nájemcům. A za druhé proto, že pronajímatelům omezuje vlastnické právo bez náhrady. To jsou povinnosti, které vyplývají z Listiny základních práv a svobod a jsou pro stát naprosto závazné,“ vysvětlil na tiskové konferenci Tomáš Czernin (zvolený za STAN a TOP 09).

Podle občanského demokrata Zdeňka Nytry není hlavním problémem zmrazení cen nájmů. Řada pronajímatelů se už totiž se svými nájemníky dohodla, že do konce roku ceny zvyšovat nebude. 

„Problém je s tím, že nařízení vlády je podle nás v rozporu se zákonem o cenách, který umožňuje provést cenovou regulaci pouze na období jednoho roku. Nařízení vlády je v podstatě formulováno tak, že ta regulace bude platit do konce platnosti přijatých krizových opatření,“ vysvětlil Nytra.

„Z jiného paragrafu tohoto nařízení vlády vyplývá, že pod tímto pojmem si nemůžeme představit jen nouzový stav, ale mohou to být opatření ministra zdravotnictví podle zákona na ochranu zdraví a mohou to být rovněž opatření jednotlivých krajských hygienických stanic. Takže ta regulace by mohla trvat klidně i více let.“

Czernin: Jde o ochranu nájemníků, pronajímatelů a v konečném důsledku i státu

Nytra se obává dlouhodobých důsledků cenového moratoria způsobených právě absentujícím časovým ohraničením. „Na straně pronajímatelů to může znamenat také to, že budou smlouvy uzavírány na kratší dobu. A že budou výrazně omezeny investice do bytového fondu,“ uvedl. 

„Rád bych zdůraznil, že je to na ochranu právě nájemníků, kterým měl stát poskytnout přímou pomoc. Buď nějakým příspěvkem na to, aby mohli platit nájem, nebo alespoň státní garancí. Je to samozřejmě i na ochranu pronajímatelů, protože je ohroženo jejich soukromé vlastnictví. V konečném efektu je to i ochrana státu, protože by soudy byly zahrnuty žalobami právě těch pronajímatelů,“ doplnil Czernin. 

K návrhu na zrušení opatření senátoři sebrali 30 podpisů z klubů ODS, STAN, KDU-ČSL a Senátor 21. Zrušení zákona je oprávněno požadovat nejméně 17 senátorů, k návrhu na zrušení vládního nařízení stačí deset senátorů.

Opatření kabinet přijal v návaznosti na zákon, podle kterého nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku. Zákon již schválila sněmovna přes připomínky Senátu, který podal návrh, aby stát ručil pronajímatelům za 80 procent dlužného nájmu firem.

Strážníkům by měl podle senátorů stačit výuční list

Novelu týkající se strážníků vrátila horní komora k novému posouzení sněmovně. Senát chce upravit podmínky navrhovaného odchodného pro strážníky a zmírnit požadavky na jejich vzdělání. Předloha zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků. Zpřísňuje podmínky jejich bezúhonnosti a přidává podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Mezi podmínkami pro odchodné by podle senátorů nemělo být dosažení věku 50 let, na druhou stranu by se ale sčítaly doby pracovního poměru jen k jedné obci. Sněmovní verze vedle dosaženého věku 50 let počítá mimo jiné i s tím, že nárok na odchodné by vznikal po nejméně 15 letech práce u obecní policie. Základní odchodné by činilo jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Senát také žádá, aby odchodné nepodléhalo dani z příjmu.

Strážníkům by podle mínění horní komory mělo stačit střední vzdělání s výučním listem, nyní zákon požaduje maturitní vzdělání. Senát také navrhl srovnat oprávnění strážníků při prokazování totožnosti lidí se státními policisty.

Senát se nakonec rozhodl poslaneckou novelu upravit navzdory tomu, že jeho dva výbory požadovaly její zamítnutí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Možnost požádat o dávky na poště by se mohla rozšířit, systém se osvědčil

Žádat o dávky na pobočkách pošty bude zřejmě možné na více místech. Už teď jich existují stovky. Rozhodnout o rozšíření systému má ministerstvo práce a sociálních věcí na podzim, kdy začne fungovat takzvaná superdávka, která spojí několik podpor do jedné. Resort pak vyhodnotí, kolik lidí si žádá on-line a kolik na pobočkách Úřadu práce nebo České pošty. Opozice je však k samotnému zavedení superdávky skeptická, podle jejích zástupců totiž stále není připravená v digitální podobě.
před 4 mminutami

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 54 mminutami

Japonský císař Naruhito přijal prezidenta Pavla

Japonský císař Naruhito v pátek v císařském paláci v Tokiu přijal českého prezidenta Petra Pavla. Návštěva je vyvrcholením cesty hlavy státu do východoasijské země. Císař Pavla přijal přesně v 11:00 místního času (4:00 SELČ), setkání trvalo zhruba půl hodiny. Témata jednání zůstávají tradičně neveřejná. Odpoledne místního času se Pavel setká také s premiérem Šigeruem Išibou.
před 1 hhodinou

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 8 hhodinami

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 11 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 12 hhodinami

Obrana koupí zbraně od České zbrojovky za více než čtyři miliardy korun

Ministerstvo obrany koupí ruční zbraně od společnosti Česká zbrojovka v hodnotě až 4,26 miliardy korun bez DPH. Pořídí pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety i pistole, a to včetně příslušenství, oznámilo ministerstvo na webu. Se zakázkou ve čtvrtek vyslovilo souhlas kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS), informaci nyní dostane vláda.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...