Hasiči zlikvidovali nakažený chov ve Slepoticích, v kafileriích skončilo 137 tisíc kusů drůbeže

Ve východočeských Slepoticích skončila likvidace drůbežího chovu, ve kterém se vyskytla ptačí chřipka. Vyhubeny byly chovy krůt i brojlerů, celkem 137 tisíc ptáků. Hasiči dokončili svůj zásah ve Slepoticích. Ještě bude pokračovat dezinfekce hal, kde drůbež žila, tu však zajistí chovatel.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Likvidace velkochovu ve Slepoticích skončila

Likvidovat velkochov firmy Moras ve Slepoticích, kde se krůty nakazily ptačí chřipkou, začali hasiči v pondělí. Do každé haly, kterou předtím utěsnili, vpustili oxid uhličitý a drůbež se udusila. Plyn byl vpouštěn do haly celou noc. „Zaplynování je složitý proces, při kterém je postupně zvyšována koncentrace oxidu uhličitého tak, aby zvířata nejprve usnula a poté se už neprobudila,“ uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. Dodala, že pro hasiče byl zásah ve Slepoticích náročný fyzicky i psychicky. „Na takovou práci se není možné připravit,“ zdůraznila mluvčí.

Lidé, kteří ve Slepoticích zasahovali, na sobě měli ochranné jednorázové obleky, gumové rukavice a na obličeji nosili masky, aby si ochránili dýchací cesty. „K utrácení drůbeže bylo spotřebováno asi 25 tun oxidu uhličitého,“ uvedl ředitel pardubické krajské veterinární správy Josef Boháč. Každý, kdo v drůbežárně zasahoval, potom musel projít dekontaminací, sprchou projížděly i kamiony, které s mrtvými ptáky odjížděly.

Hasiči vyčíslili celkovou hmotnost usmrcených ptáků na 400 tun. Podle Radka Axmana z veterinární správy je tak rozsáhlá likvidace drůbeže nevídaná nejen v Česku, ale v tak krátkém časovém období i v celé Evropě. Ze Slepotic odvážely usmrcená zvířata v kontejnerech kamiony do kafilerií. Poslední odjel ve čtvrtek po poledni.

Na místě se vystřídalo 116 hasičů, kromě profesionálů z Pardubického kraje a místních dobrovolných hasičů byli ve Slepoticích i příslušníci jednotek z Jihlavy, Hlučína a Zbiroha. „Celkem jsme věnovali zásahu 66 hodin,“ vyčíslil velitel zásahu Ivo Oprchalský. Původně plánovali, že budou ve Slepoticích pracovat až do pátku, nakonec stihli veškerou drůbež z velkochovu zklikvidovat o den rychleji.

Veterináři v pondělí rozhodli, že musí hasiči vyhubit jak chov krůt, kterých bylo ve Slepoticích asi sedm tisíc, tak i 130 tisíc brojlerů. U nich se přitom nákaza ptačí chřipkou neprojevila, byli ale v jejím ohnisku.

I když hasiči již odjeli, práce, které souvisejí s likvidací drůbeže v ohnisku nákazy, ještě nekončí. Majitel sám již zajistí odvezení podestýlky a následnou dezinfekci hal. „Poté se bude čekat 21 dní, aby se mohla všechna opatření postupně zrušit,“ nastínil Josef Boháč. Radek Axmann zdůraznil, že zatím nemají veterináři z okolí hlášené žádné podezření, že by se chřipka ještě objevila. „Takže je to pouze princip předběžné opatrnosti,“ podotkl.

Ptačí chřipka se letos v Česku objevila po tříleté pauze. Rozšířila se zřejmě z Polska. První výskyt v ČR potvrdili veterináři v polovině ledna v malochovu ve Štěpánově nad Svratkou na Vysočině. Utratili potom chov, ve kterém se nemoc vyskytla, i několik slepic ze sousedství – celkem asi tři desítky ptáků. Další výskyt ptačí chřipky se poté na Vysočině již neprokázal.

Velkochov ve Slepoticích byl druhým letošním potvrzeným případem nákazy v Česku. Veterináři zkoumali také vzorky z dalšího chovu téže společnosti v Moravanech, kde ale výskyt ptačí chřipky nepotvrdili.