Loni zadržela policie pět tisíc migrantů, kteří byli v Česku nelegálně. Nejčastěji Ukrajince

Policie v loňském roce odhalila 4992 cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně. Je to o 254 více než v roce 2017 a o 269 méně než v roce 2016. Počet zadržených migrantů se tak výrazně neliší od údajů z posledních let. Stejně jako v minulých letech nejpočetnější skupinu odhalených přistěhovalců tvořili Ukrajinci, vyplývá ze zprávy ministerstva vnitra.

Ukrajinci patří mezi nejčastěji zadržené cizince už od roku 2008. Výjimkou byl rok 2015, kdy vyvrcholila migrační krize a většina uprchlíků přes Česko procházela do jiných zemí. Celkový počet odhalených migrantů se tehdy vyšplhal na 8500, nejvíce jich pocházelo ze Sýrie. Loni zajistila policie téměř patnáct set Ukrajinců, což je přes třicet procent ze všech nelegálních příchozích. Následovali Moldavané, Vietnamci, Rusové a Gruzínci.

Naprostou většinu nelegálních přistěhovalců odhalili policisté ve vnitrozemí při běžné kontrolní činnosti nebo při cílených pobytových kontrolách a bezpečnostních akcích. „Mnohdy se také cizinci na útvary dostavují sami,“ uvedlo ministerstvo. Nejvíce cizinců pobývalo tradičně v Praze a v Jihomoravském, Ústeckém a Plzeňském kraji.

V hlavním městě byla také zadržena polovina z celkového počtu odhalených Ukrajinců. „Většina občanů Ukrajiny vstupuje do schengenského prostoru, respektive do České republiky, legálně a překračují povolenou dobu pobytu či platnost víza,“ napsalo vnitro. Některé zajistila policie opakovaně.

  • V loňském roce evidovalo ministerstvo vnitra v Česku 566 931 cizinců s trvalým nebo přechodným pobytem. Oproti roku 2017 jich bylo o 40 120 více, tedy o 7,6 procenta.
  • Na konci loňského roku cizinci tvořili zhruba 5,3 procenta populace České republiky.
  • Růst počtu cizinců je podle zprávy spojen s velkou poptávkou českých zaměstnavatelů po zahraničních pracovnících. Firmy tak reagují na nedostatek pracovních sil na domácím trhu práce.
  • Nejvíce cizinců s povoleným pobytem pocházelo loni z Ukrajiny (131 709), Slovenska (116 817) a z Vietnamu (61 143). Dohromady lidé z těchto tří zemí tvoří více než polovinu cizinců v Česku. Cizinci z takzvaných třetích zemí, tedy zemí mimo EU, představovali podle zprávy 59 procent cizinců pobývajících v tuzemsku.

Nelegálně tu byli i někteří Slováci či Poláci

Cizinci, kteří v tuzemsku pobývali nelegálně, byli celkem ze 110 zemí. Zhruba tři procenta zadržených cizinců pocházela z Evropské unie. Nejčastěji to byli Slováci, Rumuni, Litevci, Poláci a Bulhaři. Téměř ve všech případech šlo o lidi, kteří byli vyhoštěni a neodjeli nebo se vrátili.

Oproti roku 2017 loni mírně vzrostla tranzitní migrace. Uprchlíků, kteří se přes české území snažili dostat do dalších států EU, bylo o 19 více. Policisté jich zadrželi 191. Cizinci přicházeli zejména přes rakouskou a slovenskou hranici a směřovali do Německa. Nejvíce jich bylo z Iráku, Sýrie, Afghánistánu a Nigérie.