Lesům chybí pracovní síly na úklid po vichřici. Hrozí další šíření kůrovce

V Česku chybí pracovní síly na úklid lesů po vichřici. Správci menších lesů velmi těžko shánějí specializované firmy, které dávají přednost velkým zakázkám. Popadané stromy je přitom potřeba odklidit, než se oteplí – v opačném případě se ve dřevě může množit kůrovec. 

Video Události
video

Události: Lesům chybí pracovní síly na úklid po vichřici

Správcům menších lesů patří zhruba polovina lesních ploch v zemi. Právě ti ale v současnosti velmi obtížně shánějí pracovníky na úklid polomů, které způsobil silný vítr. Například na Děčínsku proto začali v lesích pomáhat i lidé na veřejně prospěšných pracích. 

Firmu, která by práce v lesích udělala, totiž město nesehnalo. Pracovníci, které koordinují Městské služby Děčín, nesmějí stromy přímo kácet. Rozřezávají a odklízejí ale dřevo, které už položila vichřice. Lesníci v oblasti už týden mapují poškozená místa a stále nejsou u konce. Obávají se, že situace napomůže množení kůrovce.

Na jedné větvi padlého stromu se mohou vylíhnout desítky brouků. Na okraji lesa proto hoří ohně a veřejně prospěšní pracovníci na ně hází další polámané větve. „Klestu už je tolik, že to nikdo nechce ani brát,“ říká ředitel Lesního úřadu v Děčíně Antonín Novák.

Městské lesy v Děčíně nyní uklízí osm lidí, potřeba by jich ale bylo až dvacet. Stát dal přitom letos městům na veřejně prospěšné práce méně než loni. Smlouvy zatím mají jen na tři měsíce.

Kůrovec cestuje vlakem

Státní podnik Lesy ČR v těchto dnech rozesílá dopisy více než 160 tisícům drobných vlastníků lesů a v nich je vyzývá ke společnému boji proti kůrovci. Největší správce lesních porostů v zemi nabízí bezplatné poradenství při vyhledávání a zpracování napadených stromů.

Ukazuje se, že kůrovec se do lesů dostává zřejmě i z kmenů pokácených stromů přepravovaných po železnici. Na problém upozorňují hlavně města v česko-německém příhraničí. Například v Chebu nyní kácejí napadené stromy uvnitř městské zástavby a radní tvrdí, že škůdce do města přivezly vlaky z východní části země.

Podle ministerstva zemědělství bude ochrana lesů důslednější poté, co začne platit novela lesního zákona. To by mohlo být po 1. dubnu letošního roku. Ministerstvo zemědělství letos na řešení kůrovcové kalamity vyčlenilo dotaci 1,15 miliardy korun. Zároveň připravuje nové podmínky pro využití kalamitního dřeva coby paliva.