Horská služba v Krkonoších nedoporučuje kvůli větru hřebenové túry

Krkonošská horská služba kvůli silnému větru nedoporučuje hřebenové túry. Na vrcholcích hor by měl v pátek vítr v nárazech dosahovat rychlosti přes 108 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se ráno nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, dolní část z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu. Vyplývá to z informací na webech horské služby a lanové dráhy.

Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Na Sněžce bylo ráno zataženo, kolem minus čtyř stupňů Celsia a pocitová teplota minus devět stupňů.

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech Krkonoš je kolem 230 centimetrů sněhu. „Za posledních 24 hodin napadlo na hřebenech hor pět centimetrů mokrého sněhu, v nižších polohách hor byly srážky dešťové. V současné době se na hřebenech hor začíná ochlazovat a začíná se tvořit ledová krusta,“ uvedla horská služba v ranním hlášení.

V lavinových katastrech, ke kterým patří také Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý nebo Modrý důl, hrozí laviny středních rozměrů z mokrého sněhu, které se zastaví většinou ještě na svahu.