
Události ČT: Změny v prezidentově ochrance
„Jako zkušený ochránce jsem byl bez vysvětlení přeřazen na práci, kterou dělají nováčci. Musel jsem dělat pochůzky kolem Hradu. Vedoucí na mě stále vyvíjeli tlak, ať raději odejdu pryč,“ uvedl jeden z bývalých Šimanových podřízených.
„Někteří policisté žádali i o právní pomoc našeho advokáta, takže situace určitě nebyla v pořádku,“ uvedl přeseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler.
Ke kázeňskému řízení, které běží od listopadu, se mluvčí prezidia Eva Kropáčová vyjadřovat nechtěla. „S ohledem na jeho neveřejnost plynoucí ze zákona nebudeme potvrzovat jméno konkrétního policisty, ani sdělovat podrobnosti z průběhu tohoto řízení,“ řekla.
Prezident žádá změny
Česká televize zjistila, že se jedná o šéfa útvaru Zdeňka Šimana. Do případu zasáhl i prezident, který ve své ochrance žádá změny. „Uznávám na základě celé řady věcných důkazů, že v mé ochrance možná opravdu došlo k šikanování. A samozřejmě nemám rád šikanování ani ve škole, ani mezi dospělými lidmi,“ řekl Miloš Zeman v rozhovoru pro Blesk.
Změny ve vedení ochranné služby prezidenta může provést jen policejní prezidium. „Případné personální změny komentujeme až v době, kdy nastanou,“ řekla Eva Kropáčová.
Na útvaru mezitím vznikla petice na Šimanovu podporu
Na útvaru mezitím další vedoucí funkcionáři sepsali petici na podporu svého šéfa Zdeňka Šimana. K podpisům jsou ale prý někteří policisté nuceni.
„V kanceláři mi dali podepsat rozpis služeb. Sedí u toho tři majoři a pak před vás dají tu petici s tím, ať se sami rozhodnete, zda podepíšete,“ uvedl jeden z policistů Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky.
Napjatou situaci v ochranné službě byl přímo na Hradě uklidňovat i první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek a vedení prezidia už také řeší možného Šimanova nástupce.