Zoopark ve Zvoli přišel o povolení pro chov pum. Klece jsou postavené načerno

Veterináři neprodloužili povolení pro chov pum v zooparku ve Zvoli u Prahy. Hlavním důvodem je to, že jsou výběhy pro zvířata postavené bez řádného stavebního povolení. V zooparku navíc už dvakrát došlo k útěku pumy. Naposled loni v létě, kdy se podařilo zvíře odchytit až po dvou dnech. Majitel zooparku ČT řekl, že zvířata zatím nemá kam dát, na jaře by se ale měla stěhovat do nových prostor.

Tomáš Machač chová ve Zvoli pár pum s mláďaty. Platnost předchozího povolení vypršela loni v polovině srpna. Machač pak žádal o jeho prodloužení a na základě této žádosti zamířili na místo pracovníci Krajské veterinární správy.

Při kontrole zjistili, že chovné prostory nejsou schválené stavebním úřadem pro chov zvířat a byly postavené načerno. „Správa neudělí povolení k chovu v případech, kdy nejsou zabezpečené podmínky pro potřeby zvířat tak, aby nedocházelo k bolesti, poškození zdraví a zároveň nejsou vybudovaná účinná opatření proti úniku zvířat,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

A správné provedení stavby je podle něj jedním ze základních předpokladů, aby byly všechny tyto podmínky splněné. „Řádný průběh stavebního řízení minimalizuje rizika výskytu nevhodných materiálů nebo rizika poranění zvířat nevhodnou nebo nestabilní konstrukcí a podobně. I proto se Krajská veterinární správa rozhodla ve věci povolení chovu druhu zvířete vyžadujícího zvláštní péči na chovný pár pum s mláďaty o neudělení prodloužení schválení chovu,“ doplnil Vorlíček.

Majitel zooparku Tomáš Machač přesto zatím plánuje nechat si zvířata dál u sebe. „Nemám je teď kam dát, takže o tom budu ještě s veterinární správou jednat,“ řekl.

Za klece načerno už dostal Machač dvě pokuty. Pokud nezaplatí, přijde exekutor 

Kvůli stavbám bez povolení řeší situaci v zooparku ve Zvoli i Stavební úřad Jesenice. „Za to, že nelegální stavby majitel stále neodstranil, od nás dostal už dvě pokuty v celkové hodnotě 30 tisíc korun. Jedna je pravomocná, ale stále nezaplacená, a proti druhé podal odpor. Pokud to majitel dál nebude řešit, postoupím na konci února celou věc exekutorovi. Nelegální stavby budou do jara odstraněné,“ uvedl Demeter Hrečín, který má případ na jesenickém stavebním úřadu na starosti.

Tomáš Machač řekl České televizi, že má v plánu zvířata do jara přestěhovat do nových prostor. Kam přesně je chce přesunout, ale říci nechtěl.