České školy by se měly víc věnovat právu, shodli se Kněžínek a Šámal

České základní a střední školy by se měly více věnovat výuce práva a celkově tak zvýšit dosud poměrně nízké právní povědomí v zemi. Shodli se na tom ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) a předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, kteří se zúčastnili konference ke 100. výročí založení Nejvyššího soudu Československé republiky.

„Právní povědomí u české veřejnosti není příliš velké. Souvisí to určitě nejenom s výchovou v rodinách, kde není od koho informace přebírat, ale s absencí výuky ve vyšších ročnících základní školy a na středních školách. Je určitě co dohánět,“ řekl ministr Kněžínek.

Také podle předsedy Nejvyššího soudu Šámala se právo ve školách vyučuje málo, anebo způsobem, který neumožňuje žákům dostatečnou orientaci. Zdůraznil, že právní řád je mimořádně složitý, pryč jsou doby, kdy právník rozuměl všemu a byl schopen poradit klientovi ve všech oblastech práva. Je prý obtížné vysvětlit veřejnosti některé specializované problémy, což potvrdil také Kněžínek.

„V době tweetů a jiných podobných krátkých sdělení se poměrně těžko vysvětlují složité otázky,“ uvedl ministr a ocenil, že Nejvyšší soud i Ústavní soud zveřejňují svá rozhodnutí v plném znění na internetu.

Ministerstvo spravedlnosti podle Kněžínka chystá do budoucna projekt na zveřejňování veškerých rozhodnutí soudů všech instancí, počínaje okresními. „Chápu to jako jistý prvek kontroly soudní moci,“ uvedl Kněžínek.

Šámal: Nezávislost je to nejcennější

Šámal s Kněžínkem při příležitosti stoletého výročí založení Nejvyššího soudu Československé republiky diskutovali také o roli soudů v proměnách doby. „Chceme nejenom vzpomínat na to, co se stalo, když se zakládalo Československo, a co nám zakladatelé vložili do jednoho z prvních zákonů, kterým byl zákon o Nejvyšším soudu. Chceme se podívat i na to, jaké role mají nejvyšší soudy v dnešní době a v budoucnosti,“ uvedl Šámal.

„Mezi jednotlivými mocemi nemají být zdi. Jde o výkon státní moci, a to za působení brzd a protivah. Je třeba připomenout, že silné a nezávislé soudnictví je základní podmínkou právního státu,“ řekl Šámal. Nezávislost je podle něj tím nejzásadnějším, co může justice nabídnout společnosti.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský řekl, že nezávislost se jako jedna z mála věcí v dnešním materiálním světě nedá získat rychle anebo za peníze. Je nutné si ji „vysedět, vyvzdorovat a vytrpět“. Specifikem soudcovské práce je podle Rychetského osamělost. „Z odřeknutých obědů, z nepřijatých dárků, z osamělých nocí u počítače se rodí skutečná nezávislost soudce,“ uvedl Rychetský.

Šámal také připomněl potřebu zřízení nejvyšší rady soudnictví, která by měla řešit otázky spojené s výběrem soudců, jejich kariérním řádem a odměňováním. „Nedovedu si představit, že tyto otázky budeme řešit bez orgánu zastřešujícího justici jako celek,“ řekl Šámal a varoval před opakovaným odsouváním tématu nejvyšší rady soudnictví. Podle Kněžínka ale zřízení rady není tématem pro současné volební období.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahuje policie

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahují v úterý ráno policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mluvčí kraje Helena Frintová policejní zásah na úřadě potvrdila, další informace zatím nesdělila. Podle hejtmana Kamala Farhana (ANO) detektivové shromažďují informace a podklady. Státní zástupce Libor Řeřicha serveru Novinky.cz řekl, že policisté zadrželi dva lidi. Detektivové podle webu na základě soudního příkazu zajišťují dokumenty na ekonomickém odboru kvůli podezření z možné manipulace s veřejnými zakázkami.
08:46Aktualizovánopřed 20 mminutami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
07:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Akce k výročí konce války organizovali i lidé napojení na Rusko, zjistili Reportéři ČT

Tisíce lidí se minulý týden zúčastnily v Česku oslav osmdesátého výročí konce druhé světové války. Bezpečnostní experti oslovení pořadem Reportéři ČT už předem varovali, že tyto vzpomínkové akce mohou být zneužity k šíření ruské propagandy. Takzvaná vlastenecká scéna se podle nich snaží využít vítězství Rudé armády nad německým nacismem a připodobnit to k současnému tažení Ruska proti údajně nacistické Ukrajině i Evropě a tím ho ospravedlnit. Reportéři ČT některé oslavy míru a demonstrace proti válce navštívili a zjistili, že řada jejich organizátorů je napojena na Rusko. Jeho podporou se netajili ani mnozí účastnici těchto akcí.
před 2 hhodinami

Přibývá nakažených lymeskou borreliózou

Epidemiologové letos na jaře zaznamenali přes 540 případů nakažených lymeskou borreliózou, což je nejvíc za stejné období od roku 2014. Aktivita klíšťat je téměř na celém území republiky vysoká a podle předpovědi bude ještě narůstat. Odborníci vyzývají k důkladným prohlídkám těla. Nebezpečné jsou hlavně nymfy klíšťat, které je pro jejich velikost často těžké odhalit. Obvyklým příznakem borreliózy je nesvědivá zvětšující se červená skvrna, kterou může provázet viróza. Nemoc ale v některých případech propuká i bez vzniku skvrny, což oddaluje její odhalení a následnou léčbu.
před 3 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 12 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 12 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 13 hhodinami
Načítání...