Prázdninový provoz na silnicích: 119 mrtvých, 5742 raněných a škody za více než miliardu

Policie během letních prázdnin vyšetřovala 17 835 dopravních nehod, při kterých zemřelo 119 lidí. Proti loňským prázdninám bylo o 18 obětí víc, z dlouhodobého hlediska to však je druhý nejnižší počet od roku 1990. Těžká poranění v nehodách utrpělo 488 lidí a celkové škody přesáhly miliardu korun.

Nehoda na pražském okruhu v oblasti Řeporyj
Zdroj: Twitter/Hasiči Praha

Hlavní příčinou nehod je nevěnování se plně řízení vozidla, v létě k tomu přispívá i teplé počasí, ostré slunce a únava. Na tiskové konferenci to řekl ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch.

Nehodovost o letních prázdninách
Zdroj: Policejní prezidium ČR

Několik vážných dopravních nehod o prázdninách souviselo s přejetím do protisměru na běžné komunikaci. „Zpravidla se jednalo o přehledné, rovné úseky, kdy řidič z nezjištěných příčin vjel do protisměru. Nepozornost a únava mohly být hlavní příčinou. Zaznamenali jsme i několik dopravních nehod, kdy se evidentně jednalo o návrat z dlouhé cesty ze zaměstnání či z dovolené,“ uvedl Lerch.

Video Studio ČT24
video

Tisková konference ředitele dopravní policie Tomáše Lercha

Od ledna do srpna policisté vyšetřovali 68 002 nehod, při nichž zemřelo 349 lidí. Proti minulému roku jde za stejné období o nárůst o 797 nehod a 25 obětí.

Dlouhodobé zlepšování

„Trend posledních let je i přes letošní výsledky z hlediska usmrcených a těžce zraněných spíše pozitivní. Naopak kontinuálně roste počet nehod, což se netýká jen letních prázdnin, ale celého kalendářního roku. Pozvolný nárůst je ovlivněn vyšším počtem vozidel a větší intenzitou silničního provozu,“ poznamenal Lerch.

Loni na silnicích zemřelo 101 lidí, což je vůbec nejméně. V předcházejících letech počet obětí silniční dopravy přesáhl 120. Nejtragičtějším byl rok 1993, kdy jen během prázdnin zemřelo 291 lidí.

Těžká poranění během července a srpna utrpělo 488 lidí, což je o 16 méně než loni. Lehkých poranění nehody způsobily 5254 a to je o 220 více než v roce 2017.

Policisté zaznamenali nárůst počtu obětí při nerespektování přednosti v jízdě, naopak ubylo nehod zaviněných nepřizpůsobením rychlosti stavu vozovky. Ubývá také nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, v případě drog je nárůst minimální.

„I díky cílenému dohledu ze strany policie se daří České republice udržet míru nehod pod vlivem drog výrazně níže, než je tomu u alkoholu. V jeho případě se bavíme dlouhodobě zhruba o čtyřech procentech případů, u drog o 0,2 až 0,3 procenta z celkového počtu nehod šetřených policií,“ konstatoval.