Podmínky pro diabetiky za volantem se zmírní. Zpřísnění ale čeká kardiaky

Připravovaná novela vyhlášky o způsobilosti k řízení motorových vozidel by od roku 2018 měla zmírnit podmínky pro řidiče s cukrovkou. Zakázané řízení by měli mít jen v případě velkých obtíží, kvůli kterým by mohli být v provozu nebezpeční. Naopak se vyhláška zpřísní pro pacienty s vážnými nemocemi srdce a cév. S cukrovkou se v Česku loni léčilo 861 500 lidí, dalších asi 300 tisíc lidí o ní neví. Nemoci srdce a cév jsou pak v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí.

Video Události
video

Události: Zmírní se podmínky pro řidiče s cukrovkou

Mírnější budou podmínky pro získání a udržení řidičského průkazu pro amatérské řidiče s diabetem. Zákaz řídit budou mít jen v případě, že nemoc způsobuje takové komplikace, které jsou pro provoz na silnicích nebezpečné.

Dosud byl zákaz podmíněný tím, že se člověk dostal za poslední rok alespoň dvakrát do stavu takzvané hypoglykémie, k jejichž zvládnutí potřeboval pomoc další osoby nebo jejichž varovné příznaky nemocný předem nepoznal. Při hypoglykémii významně poklesne hladina cukru v krvi. Dosavadní podmínky se nově budou vztahovat jen na profesionální řidiče.

„V praktickém životě diabetika může za určité souhry okolností dojít k těžké hypoglykémii a návrh umožňuje odbornému lékaři tyto situace zohlednit a na základě svého posudku způsobilost k držení řidičského průkazu pacientovi ponechat,“ píše se v návrhu vyhlášky. Takovým případem je například velká fyzická námaha.

Zmírní se také případy, kdy bude řízení auta muset pacientovi povolit lékař. Dosud byl lékařský posudek povinný pro každého, kdo měl v posledním roce hypoglykémii, se kterou si neporadil sám. Nově půjde o dvě nebo tři hypoglykémie v bdělém stavu a případy, kdy není pacient schopný předem příznaky přicházející hypoglykémie poznat. Dále bude posudek nezbytný pro pacienty s komplikacemi dalších orgánů a léčené léky, u nichž hypoglykémie hrozí. Na kontrolu budou muset jednou za tři roky, profesionální řidič jednou ročně.

Řidiče s kardiovaskulárními chorobami čekají přísnější podmínky

Naopak přísnější je novela pro pacienty s nemocemi srdce a cév, kde přidává další diagnózy, které vyžadují posudek lékaře nebo vedou k zákazu řízení. Obecně jde o takové, kde může nastat náhlá porucha mozkových funkcí nebezpečná pro provoz.

U řidičů amatérů jsou to neúčinně léčené vážné poruchy srdečního rytmu, vážná srdeční selhávání a bolest na hrudi související s anginou pectoris. Nově se přidají nemoci s rizikem náhlé ztráty vědomí, jako jsou výdutě hrudní nebo břišní aorty nebo vrozené srdeční vady. Řidičský průkaz nebudou také moci mít lidé s mechanickou srdeční pumpou.

Stejná pravidla platí pro řidiče profesionály. Navíc zákaz už teď platí pro pacienty s těžko korigovatelným vysokým tlakem či hypertenzní nemocí, těžkými formami onemocnění srdce, cév a chlopní. Novela přidává ještě stavy po implantaci kardioverter defibrilátoru, tedy elektronického zařízení, které umí při zástavě srdce znovu nastartovat pomocí elektrického výboje. U běžných řidičů s těmito nemocemi musí jejich schopnost řídit posoudit lékař.