Soudci a žalobci kritizují Vondráčka, že relativizuje nezávislost policie a státních zástupců

Soudcovská unie se ohradila proti výrokům předsedy sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO – týkaly se hlasování o vydání předsedy hnutí Andreje Babiše k trestnímu stíhání. V prohlášení zveřejněném na svém webu poukázala unie na to, že třetí nejvyšší ústavní činitel zpochybňuje demokratický právní stát. Stanovisko soudců následně podpořila i Unie státních zástupců.

Radek Vondráček
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Radek Vondráček uvedl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce, že hlasování poslanců o vydání Andreje Babiše bude „úplně trošku jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu“.

Ve čtvrtečním rozhovoru pro DVTV pak Vondráček ještě řekl: „Musíme si zkrátka ještě počkat, až nám uzraje ta situace do té míry, že budeme mít jasně pracující, nezávislou policii a jasně pracující, nezávislé státní zastupitelství.“

Soudcovskou unii, která zastupuje přes polovinu českých soudců a vzhledem k neexistenci samosprávné Nejvyšší rady soudnictví reprezentuje justici navenek, Vondráčkovy výroky pobouřily. Podle stavovské organizace politik relativizuje nejen nezávislost policie a soustavy státního zastupitelství, ale v důsledku také soudů.

„Jako třetí nejvyšší ústavní činitel ČR tak zpochybňuje, že Česká republika je demokratickým právním státem založeným na respektu k lidským právům včetně práva na rovnost občanů před zákonem.“

Soudcovská unie

Totéž si myslí i státní zástupci. „Unie státních zástupců se plně ztotožňuje s prohlášením Soudcovské unie. Státní zastupitelství prokázalo a prokazuje, že pracuje řádně, nestranně a nepodléhá žádným vnějším tlakům,“ sdělil mluvčí unie žalobců Ondřej Šťastný.

Doplnil, že státní zástupci zareagovali především právě na Vondráčkovo vystoupení v DVTV. Politik v rozhovoru argumentoval také tím, že stíhání premiéra by bylo zátěží pro dané trestní řízení – „i pro ty policisty a státní zástupce, protože určitě to není jednoduché, šetřit premiéra“, podotkl.

Vondráčkovy výroky vyvolaly v předchozích dnech kritiku oponentů zejména z pravicových stran, kteří také poukazovali na to, že ANO je samo pro omezení imunity zákonodárců.

Předseda sněmovny později upřesnil, že důvody pro stíhání Babiše by podle něj měly být s ohledem na Babišovu budoucí vládní pozici důsledně a pečlivě prověřeny. Odmítl interpretaci, že se postavil proti stíhání Babiše proto, že se předseda ANO má stát premiérem.

Kriminalisté viní Babiše a dalšího poslance za ANO Jaroslava Faltýnka z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, a to v souvislosti s padesátimilionovou dotací na farmu Čapí hnízdo. Sněmovna už je jednou vydala, protože však v říjnových volbách obhájili mandát a opět nabyli imunitu, musí obměnění poslanci hlasovat znovu.

Druhou policejní žádostí o vydání se momentálně zabývá mandátový a imunitní výbor. Babiš i Faltýnek vinu odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.