Bývalý šéf Homolky Dbalý poslechl soud a nastoupil na psychiatrii

Někdejší ředitel Nemocnice na Homolce Vladimír Dbalý se podrobil rozhodnutí soudu a nastoupil do psychiatrické nemocnice na pozorování svého duševního stavu. Kvůli působení ve vedení Homolky čelí u soudu dvěma obžalobám za korupci, z jednání se ale dlouhodobě omlouvá právě kvůli údajným psychickým problémům.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

„Tak, jak bylo určeno, tedy v úterý 28. listopadu, nastoupil pan obžalovaný na nařízené pozorování,“ sdělila bez dalších podrobností mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Umístění Dbalého do ústavu nařídil senát soudkyně Silvie Slepičkové v říjnu. Své rozhodnutí opřel o vyjádření znalců, podle nichž nelze jinak učinit spolehlivé diagnostické závěry o lékařově duševním stavu.

Dbalý si podal stížnost, kterou následně zamítl vrchní soud. Bezprostředně po zamítnutí stížnosti určil městský soud, kdy a kam má lékař nastoupit. K tomu, jakou nemocnici Dbalému vybral, se soud nechce vyjádřit.

Nucený pobyt Dbalého v ústavu může trvat až dva měsíce, přičemž na žádost znalců může soud tuto lhůtu prodloužit maximálně o jeden další měsíc. 

Mnohamilionové úplatky a poradenské tendry

Podle kriminalistů si Dbalý řekl o úplatky přesahující sedmadvacet milionů korun při nákupu gama nože a při digitalizaci chorobopisů. Hlavní líčení, které začalo loni v lednu, je odročeno na neurčito, protože lékař trvá na své osobní účasti u jednání. Vinu odmítá a deníkové zápisy, které získala policie a ve kterých jsou údajně důkazy korupce, označuje za fikci.

Druhá obžaloba se týká mimo jiné poradenských tendrů nemocnice. Hlavní líčení zatím nemohlo začít, rovněž kvůli zdravotnímu stavu exředitele.

Policie nedávno navrhla obžalovat tři lidi ještě v další větvi nemocničních kauz, která zahrnuje údajnou korupci například při dodávce pro pracoviště navigované chirurgie. Obviněného Dbalého se návrh netýká, státní zástupce totiž lékaře kvůli urychlení řízení vyloučil k samostatnému řízení právě s ohledem na Dbalého údajné zdravotní problémy.