Modlitbu pro Martu mi policisté dopředu odkývali, tvrdí zadržený zvukař Hensl z Lipníku nad Bečvou

Zvukař Jaroslav Hensl chtěl před týdnem písní Modlitba pro Martu doprovodit lipnický protest proti prezidentu Miloši Zemanovi. Policie ho ale zadržela, a to přesto, že Hensl policisty na protest, který měl trvat jen několik minut, dopředu upozornil a ti ho podle jeho slov „odkývali“. Podrobnosti zjišťoval Jiří Leschtina v pořadu Reportéři ČT

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT: Modlitba pro Martu na protest proti Miloši Zemanovi

Začátkem listopadu přišlo na náměstí v Lipníku nad Bečvou několik desítek lidí s červenými kartami a transparenty kritizujícími prezidenta Miloše Zemana. Na úvod jeho setkání s místními občany pustil zvukař Jaroslav Hensl z okna domu kultovní píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu. Ještě než píseň dozněla, zvukaře, který chtěl hudbou podpořit své přátele mezi demonstrujícími, zadržela policie. 

„Písničku jsem pustil z tabletu. Šel jsem k oknu, díval jsem se ven. Pak jsem za sebou uslyšel šramot,“ popsal své zadržení Hensl. „Za mnou stál člověk, mířil mi kamerou do obličeje a křičel, ať to okamžitě vypnu. Za ním byli samí černooděnci, kteří mi řekli, že jsem omezen na svobodě a nesmím nic dělat, jinak že mi dají pouta.“

Muži, kteří Hensla zadrželi a odvezli na policejní stanici, patřili k pořádkovému odboru krajské policie Olomouc. „Policisté plnili úkoly v rámci bezpečnostního opatření k návštěvě prezidenta České republiky,“ uvádí na adresu zákroku mluvčí olomoucké krajské policie Libor Hejtman.

Jak přitom Hensl uvedl pro Reporéry ČT, s policií byl na hudební produkci on a jeho přátelé předem domluvení: měli pustit slavnou píseň a poté na protest proti hlavě státu odejít. Celá akce tak neměla trvat déle než pět minut. Po domluvě s policií ani nesáhli po transparentu s nápisem Pravda vítězí.

„Říkali jsme jim, že odehrajeme Modlitbu pro Martu a až to skončí, tak to vypneme a půjdeme pryč. A oni to odkývali, věděli, že tam (v bytě, ze kterého se pouštěla píseň, pozn. red.) budu jenom já. Dokonce si myslím, že se mě jeden z policistů ptal, co to bude za skladbu,“ popsal dohodu s policií Hensl. 

Jaroslav Hensl
Zdroj: ČTK
Autor: Peřina Luděk

Prezident označil o dva dny později incident za řev, song Marty Kubišové v něm nerozeznal. „To byla kakofonie, která naprosto přerušila úvodní projev pana starosty Lipníku. Jestliže policie tento řev v souladu se zákonem shromažďovacím přerušila, tak jí zbývá za to poděkovat,“ zhodnotil policejní zákrok Miloš Zeman.

Starosta Lipníku Miloslav Přikryl ale později řekl, že mu píseň tolik nevadila: „Tak silně bych to určitě nevnímal. Písnička byla v polovině přerušená, pak už byl po celou dobu klid. Kvůli jediné písničce by se takové věci neměly dít.“

Krajské policejní ředitelství v Olomouci nic nepatřičného v podobě zásahu neshledalo a jednání Jaroslava Hensla posoudilo jako přestupek. „Je podezřelý z přestupku dle zákona o právu shromažďovacím tím, že bránil účastníkům shromáždění ve splnění účelu shromáždění nepřístojným chováním, kdy rušil svou hlasitou hudební produkcí projev jednoho z účastníků shromáždění,“ uvedl mluvčí Hejtman. 

Hradílek: Nemyslím si, že se dočkám výsledků voleb

Protest proti Zemanovi měl podpořit místního rodáka, disidenta a bývalého ministra vnitra Tomáše Hradílka, který kvůli opětovné kandidatuře hrozí protestní hladovku a také na lipnickém shromáždění Zemana požádal, aby už znovu o Hrad neusiloval.

„Moje žena převzala 113 tisíc podpisů občanů České republiky, kteří mě naopak žádají, abych kandidoval. Každý občan má stejná práva a stejné povinnosti. Vy nejste víc než 113 tisíc občanů a nejste jim nadřazený. Proto budu kandidovat,“ odpověděl mu na náměstí Zeman.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Jaroslav Spurný, redaktor Respektu

Hradílek tou dobou držel hladovku už devátý den. „Já to vnímám tak, že ta situace je velice zralá a nikdo na to nijak zásadním způsobem nereaguje,“ vysvětlil Hradílek, proč se rozhodl pro hladovění, k němuž se neuchýlil ani v době totality.

Hradílek přitom nevěří, že z boje o Hrad Zeman odstoupí. „Nemyslím si to. No, tak budou volby. Nepředpokládám, že vydržím 70 dní, protože do voleb je přes 70 dní. Jsem rozhodnutý, i když se výsledků voleb nedočkám, v tom zůstat a a zemřít. Nedá se nic dělat,“ dodal. 

Tomáš Hradílek
Zdroj: ČTK
Autor: Peřina Luděk