Ještěd slaví čtyřiačtyřicátiny, podívat se přišly tisíce návštěvníků

3 minuty
Ještěd slaví čtyřiačtyřicátiny
Zdroj: ČT24

Symbol Libereckého kraje, vysílač a horský hotel Ještěd, slaví čtyřicáté čtvrté výročí vzniku. Slavících návštěvníků se sešly tisíce. Nahlédnout mohli do zázemí vysílače, hotelových pokojů i strojovny lanovky. Za unikátní stavbu Ještědu získali autor Karel Hubáček a statik Zdeněk Patrman prestižní Perretovu cenu.

Ještěd se slavnostního otevření dočkal koncem září roku 1973. Dodnes jsou v interiéru původní prvky, které slouží bezmála půl století. „Jako třeba zábradlí, všechna umělecká díla se naštěstí podařilo zachovat a v hotelové části jsou ta závěsná vajíčka, ta křesílka,“ říká tajemnice spolku Ještěd 73 Milena Lánská. „Já jsem tady byl jako malé dítě, otce pustili až nahoru do vysílací části, já jsem musel čekat v křesílkách,“ konstatuje návštěvník Ještědu Tomáš Faflák.

Původní podobu dostal také salonek, bar včetně vybavení a dva pokoje. „Ten nábytek je docela i nadčasový, když je teda původní retro,“ říká další návštěvnice Marie Cablková.

Zájem o prohlídky byl tak veliký, že se v jediném okamžiku na Ještědu sešla i víc než tisícovka lidí. Běžní návštěvníci se však nedostanou do vysílacího sálu. „Z Ještědu se vysílá šest rozhlasových frekvencí, z toho televizního vysílání v DVBT dvacet stanic, v DVBT2 ještě čtrnáct,“ říká servisní technik vysílače Pavel Duda.

Šrouby jsou z plastu

O pět pater výš, v části, kde kvůli anténám nesmí být plášť z kovového materiálu, jsou jen laminátové prvky, pruty, upřesňuje Duda.

Dokonce i všechny šrouby jsou vyrobené z plastu. Přestože byl Ještěd ve své době velice moderní a nadčasovou stavbou, potřebuje nutně rekonstrukci. Vlastník, tedy České radiokomunikace, investovaly do Ještědu 60 milionů. To ale na záchranu nestačí. Podle odhadů budou zapotřebí stovky milionů.

„Je to tak významná památka, v České republice všeobecně známá a unikátní stavba, tak si myslíme, že by měl k tomu aktivně přistoupit stát,“ míní radní Libereckého kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Květa Vinklátová (SLK).

Na evropské peníze soukromý vlastník nedosáhne. Jedná se totiž o památku s komerčním využitím.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zemřel herec Jiří Krampol, bylo mu 87 let

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku.
10:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Jesenicku dál vydatně prší, meteorologové varují před povodněmi

Na severu Moravy od rána silně prší. V oblasti Jeseníků podle meteorologů za celý den může spadnou až 130 milimetrů srážek a hrozí tak povodně. ČHMÚ zároveň rozšířil výstrahu před deštěm, kromě oblasti Jeseníků, Rychlebských hor a Králického Sněžníku ji vydal také pro východ Moravskoslezského a část Zlínského kraje. Výstraha platí až do pondělního večera. Hasiči kvůli vysoké hladině Černého potoka na Jesenicku přistoupili k evakuaci dvou blízkých táborů.
08:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
11:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 5 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 6 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 7 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 8 hhodinami

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...