Ze záložny MSD zmizela miliarda. Netuneloval jsem, tvrdil u soudu exšéf

2 minuty
Kauza Metropolitního spořitelního družstva před soudem
Zdroj: ČT24

Bývalý předseda představenstva zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva (MSD) Petr Jánský u soudu odmítl obžalobu z tunelování. Insolvenční správkyně záložny žádá po dvacítce obžalovaných přes 1,2 miliardy korun – tedy škodu, kterou údajně způsobili členům družstva vyvedením peněz z MSD a jejich následnou legalizací.

Obžaloba tvrdí, že Jánský a dva členové představenstva Daniel Tureček a Jan Zavřel tunelovali družstvo v letech 2010 až 2013, a to prostřednictvím fingovaných úvěrů, které sami schvalovali.

„Se záměrem vyvést vklady členů záložny ve prospěch třetích osob nastavili řízení úvěrového procesu (…) tak, aby hodnocení bonity žadatele o úvěr a proces zpracování úvěrového návrhu, jeho posouzení a schválení probíhalo pouze formálně,“ uvedla u pražského městského soudu státní zástupkyně Daniela Smetanová.

Jánský, který se v současné době živí jako ekonomický poradce, to u soudu popřel: „Chtěl bych zcela odmítnout veškerá obvinění vznesená vůči mé osobě,“ reagoval. Soudu při výpovědi vysvětloval rozdíly mezi fungováním bank a záložen a upozornil na to, že MSD podléhalo kontrole.

„V médiích jsme byli označováni za kampeličku. Pod tím si každý představí nějaký spolek z 90. let, ale my jsme byli instituce, která měla vydáno souhlasné stanovisko k fungování od České národní banky. Není pravda, že jsme fungovali živelně, výkazy se posílaly do ČNB. Dostávala od nás všechny informace včetně auditů,“ zdůraznil.

V případu figuruje 13 bílých koní

Zpronevěru a následné převedení peněz na účty v Hongkongu zorganizovali podle obžaloby podnikatel Petr Koltok a Jan Vinš, který koordinoval činnost 13 bílých koní. K odčerpání a následné legalizaci peněz prý muži využívali předem připravené, tzv. ready-made firmy zastupované nastrčenými osobami, například studentkou, invalidním důchodcem či několika nezaměstnanými.

Část těchto obžalovaných požádala o konání jednání v jejich nepřítomnosti. Byl mezi nimi i bývalý voják Jakub Andres, který loni dostal nepravomocný dvacetiletý trest vězení za nájemnou vraždu drogového dealera. Údajně ho škrtil tkaničkou, polil chemikálií a zakopal do jámy. 

Právě kvůli Andresovi, jehož k hlavnímu líčení doprovodili z vazby těžkooděnci, bude muset pražský městský soud část kauzy MSD projednat mimo svou budovu. „Soud byl informován o jistých bezpečnostních rizicích ve vztahu k obžalovanému,“ konstatovala soudkyně Dana Pacholíková. Výslechy, u nichž chce Andres být, se tak budou konat u pražského vrchního soudu, kam lze Andrese přepravit podzemním tunelem přímo z vazební věznice. 

Obžalovaným ze zpronevěry se škodou velkého rozsahu hrozí pět až deset let vězení. Těm, kterým obžaloba klade za vinu legalizaci výnosů z trestné činnosti, může soud uložit tři až osm let odnětí svobody. 

Na podezřelé toky peněz v záložně upozornil policii finanční analytický útvar ministerstva financí. Pražské vrchní státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo peníze k výplatě vkladů. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud záložnu, která tehdy měla přibližně 14 tisíc členů, poslal do konkurzu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 13 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 22 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
včera v 19:58

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
včera v 19:55

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
včera v 19:28

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánovčera v 18:42

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
včera v 17:39
Načítání...