Lidé mohou sami navrhovat, kde mají měřit policejní radary

Lidé mohou sami navrhnout riziková místa, kde by podle nich měla policie měřit rychlost. Policie kvůli tomu zřídila speciální webové stránky. Lidé mohou konkrétní lokality navrhovat do konce února. Dopravní útvar pak tipy vyhodnotí a na vybraná místa vyrazí 19. dubna policejní hlídky. Česko se tak poprvé připojí k celoevropské akci Speed Marathon.

Video Události
video

Česko se poprvé připojuje k celoevropské akci Speed Marathon

„Policie České republiky provádí vlastní vyhodnocování rizikových lokalit na základě dopravně bezpečnostních analýz v daném teritoriu. Kromě vlastních analýz bychom rádi znali i váš názor,“ apeluje mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Na speciálním webu je mapa České republiky, kde si může každý zaklikat svou lokalitu. Aktuálně už jsou tam desítky tipů na nebezpečná místa na silnicích. Do vybraných míst pak 19. dubna vyrazí policejní hlídky a podle nabraných zkušeností se tam možná budou i vracet. „Zajímá nás, jestli se s veřejností potkáme v názorech na základě našich analýz,“ dodává policejní rada Michal Hodboď.

Vedle klasických radarů na měření rychlosti vyrazí policisté do terénu i s novými laserovými přístroji, těch mají k dispozici více než sto. Tato zařízení totiž umí vedle měření rychlosti zaznamenat i další přestupky, například když řidič telefonuje za jízdy nebo není připoután.

Právě nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky bylo loni v Česku nejčastější příčinou tragických dopravních nehod. Zahynulo kvůli tomu 86 lidí. Celkem došlo na českých silnicích k 545 úmrtím.