ČSSD přišla o vedení Asociace krajů, novou předsedkyní je Vildumetzová z ANO

Karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) se stala novou předsedkyní Asociace krajů. Ve volbě předsedy zvítězila nad jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou, který chtěl vedení asociace udržet pro ČSSD. Zimola nakonec uspěl alespoň s kandidaturou na funkci prvního místopředsedy.

Video Hejtmani zvolili předsedkyní Asociace krajů Janu Vildumetzovou
video

Hejtmani zvolili předsedkyní Asociace krajů Janu Vildumetzovou

Při vyrovnaném poměru mezi ANO (6 křesel) a ČSSD (5 křesel) v Asociaci krajů rozhodly o předsedovi hlasy tří hejtmanů z menších stran. Zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) dal již předem najevo, že podpoří Janu Vildumetzovou, zatímco ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) se netajil tím, že je mu bližší Jiří Zimola. Zásadní tak bylo rozhodnutí libereckého hejtmana Martina Půty (STAN), který se nakonec přiklonil na stranu kandidátky ANO. Hejtmani volili předsedkyni za zavřenými dveřmi zhruba hodinu, Vildumetzová nakonec vyhrála poměrem 8 ku 6.

Martin Půta ovšem neuspěl s návrhem na každoroční rotaci předsednictví v Asociaci krajů. Chtěl by tak funkci odpolitizovat. Jana Vildumetzová bude „první mezi rovnými“ v Asociaci krajů nejméně dva roky. „Postupujeme podle platných stanov, takže volební období je dva roky. Jiná rotace nebyla podpořena,“ uvedl Jiří Zimola.

Jana Vildumetzová svou kandidaturu na předsedkyni asociace zdůvodnila snahou organizaci profesionalizovat a zajistit, že bude respektovaným odborným partnerem státní správy a parlamentu. Od Asociace krajů by chtěla, aby fungovala podobně jako Svaz měst a obcí, v jehož vedení dříve působila a považuje ho za apolitickou organizaci. „Byla bych ráda, aby se apolitičnost přenesla i do Asociace krajů a všichni hejtmani táhli za jeden provaz,“ řekla. Kraje by podle ní měly být rovnocenné bez ohledu na jejich velikost, případně ekonomickou vyspělost. Mimo jiné chce, aby se asociace stala připomínkovým místem během legislativního procesu.

Video Studio ČT24
video

Hejtmani po zvolení nového vedení: Asociace by měla být připomínkovým místem v rámci legislativního procesu

Hejtmani po zvolení nového vedení: Asociace by měla být připomínkovým místem v rámci legislativního procesu

Události, komentáře: Novou šéfkou Asociace krajů Vildumetzová

Jiří Zimola při své neúspěšné kandidatuře do čela asociace odkazoval na své zkušenosti v regionální politice. „Za mnou je nějakých osm let práce ve vedení Jihočeského kraje,“ upozornil. Jeho konkurentka podle něj regionální problematiku tolik nezná. Ve vedení asociace však budou nakonec spolupracovat. I když se Jiří Zimola nestal předsedou, získal alespoň křeslo prvního místopředsedy. Z této funkce se chce zasadit například o užší spolupráci asociace se Svazem měst a obcí.

„My jsme přišli s konceptem návrhu člověka, který má velké zkušenosti s řízením kraje, s asociací jako takovou, ale tento koncept neprošel. Na druhou stranu se Jana Vildumetzová po volbě ukázala jako rozumná. Její návrhy, se kterými jde do vedení asociace, jsou pro nás velmi vstřícné, a já doufám, že nebudeme politikařit,“ uvedl v Událostech, komentářích k volbě předsedy plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD).

„Paní Vildumetzová je v této oblasti velmi zkušená, navíc zastávala i post náměstkyně ministra vnitra a má nesmírný přehled o strukturalizaci a organizaci krajů. Myslím si, že je to žena na správném místě,“ dodal hejtman Olomouckého kraje Oto Košta (ANO).

Jiří Zimola
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Pancer

Dalšími místopředsedy Asociace krajů se stali všichni tři hejtmani z menších stran, tedy Oldřich Bubeníček, Jiří Čunek a Martin Půta, spolu s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Nová předsedkyně dala najevo, že role místopředsedů by měla oproti minulosti být významnější. Vildumetzová chce, aby fungovalo pracovní předsednictvo, které bude řešit aktuální problémy. „Dosud to bylo jen na bedrech předsedy,“ podotkla. Na úvodním jednání se hejtmani shodli na připojení k memorandu, podle kterého mají růst mzdy zdravotnického personálu v nemocnicích o deset procent.

Asociace krajů má čtrnáct členů – třináct hejtmanů a pražskou primátorku. Vznikla, aby hájila a prosazovala společné zájmy krajů například u ministrů. Současná vláda se se členy asociace pravidelně setkává a jedná o problémech v regionech. Dosud měla asociace dva předsedy, prvním byl od roku 2001 tehdejší moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS), v roce 2008 ho vystřídal tehdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Jana Vildumetzová
Profil

Jana Vildumetzová

Bývalá učitelka občanské nauky a tělesné výchovy a pozdější ředitelka domu dětí a mládeže a kulturního střediska v Horním Slavkově vstoupila do politiky v roce 2002. Stala se hornoslavkovskou zastupitelkou a v roce 2006 i starostkou. Původně kandidovala jako bezpartijní za Stranu zelených, později vstoupila do ODS. V jejích řadách byla v letech 2012 až 2014 i krajskou zastupitelkou.

V roce 2014 odešla do Prahy, nemohla tedy již být v zastupitelstvu, stala se ale výkonnou místopředsedkyní Svazu měst a obcí. Od roku 2015 je Jana Vildumetzová členkou ANO, jejíž předseda ji již dříve vyslal jako náměstkyni na ministerstvo vnitra. Hnutí ji poté vybralo jako lídryni pro krajské volby v roce 2016. ANO v kraji zvítězilo a Jana Vildumetzová se stala hejtmankou.

Kromě politických úspěchů se může pochlubit také druhým místem v soutěži Missis České republiky o nejsympatičtější maminku a dítě z roku 2003.