Příjezd k nehodám na dálnici komplikují řidiči. Neví, jak se v krizi zachovat

Příjezd k nehodám na dálnici komplikují řidiči, kteří stále neznají pravidlo záchranné uličky. Přesto podle ministerstva informační kampaň potřeba není. Samotné záznamy hasičů z předchozích nehod ale ukazují, že řidiči nevědí, jak se v krizových situacích zachovat.

Příjezd hasičů nebo záchranářů k místu nehody na dálnici se může prodloužit také proto, že řidiči nevytvoří takzvanou záchrannou uličku. Ta slouží k průjezdu záchranky či hasičského nebo policejního vozu. Osvětu však ministerstvo neplánuje, a to přesto, že ji loni slibovalo.

„Řidiči toto pravidlo znají,“ myslí si Martin Farář z oddělení BESIP ministerstva dopravy. „Není to pouze na BESIPu, ale také záleží na tom, jak se toto pravidlo vyučuje v autoškolách. To hraje zásadní roli,“ dodal Farář.

Řidičům hrozí pokuta až dva tisíce korun

Podle zkušeností hasičů však řidiči často neví, kam na dálnici zajet, aby umožnili průjezd záchranných vozů. Za špatnou reakci jim přitom hrozí pokuta až dva tisíce korun.

Video Řidiči neznají pravidlo záchranné uličky
video

Řidiči neznají pravidlo záchranné uličky

V sousedním Rakousku přitom viníci zaplatí za tento prohřešek až dva tisíce euro. Pravidlo záchranné uličky tam platí od roku 2012, na rozdíl od České republiky tam ale osvěžila lidem pamět velká informační kampaň.