Čeští vědci vynalezli metodu, která zvyšuje odolnost kloubních náhrad

Umělé klouby by mohly vydržet déle než nyní. Vědci z Akademie věd objevili metodu prodloužení životnosti kloubních náhrad. Ta v průměru v Evropě mírně přesahuje deset let. Vědci mění strukturu používaného materiálu a zvyšují jeho odolnost. Do praxe by se mohl zavést do tří let.

Video Události
video

Nová metoda českých vědců dělá materiál kloubních náhrad odolnější

Častým důvodem výměny kloubu za protézu bývá artróza, která se projevuje bolestí a omezenou schopností pohybu. K re-operaci se pak ve většině případů přistupuje, když se kloubní náhrada opotřebuje.

„Když se endoprotéza ochodí, tak už nesedí úplně přesně a otěr může způsobit její uvolnění, takže se pak musí vyměnit,“ uvedl Tomáš Trč, přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol.

Upravený materiál má delší životnost 

Kloubní jamka se vyrábí ze speciálního plastu. Vědci z Ústavu makromolekulární chemie upravili teď zářením jeho strukturu. „Celá jamka se dá považovat za jednu obrovskou makromolekulu, ve které jsou tyto ultradlouhé molekuly ještě navzájem zesíťované,“ uvedl Miroslav Šlouf z Ústavu makromolekulární chemie AV.

„Snažili jsme se ten materiál zmodifikovat tak, aby měl vyšší odolnost vůči otěru a vyšší mechanickou pevnost,“ uvedl Zdeněk Kruliš z Ústavu makromolekulární chemie AV. Mezi nejrozšířenější druhy endoprotéz patří náhrada kyčelního kloubu.