Student chtěl podle policie zapálit dům ministra. Hrozí mu až osm let vězení

Kauza ruského studenta Igora Ševcova, který loni podle kriminalistů hodil několik zápalných lahví na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO), jde před soud. Obžaloba mladíka viní z obecného ohrožení a v dalším případě z poškození cizí věci sprejerstvím. Ševcovovi hrozí tři až osm let vězení, není ale vyloučeno, že soud jeho skutek překvalifikuje na závažnější trestný čin. Postup policie má i kritiky, chybí prý motiv činu.

Martin Stropnický
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Pražský městský soud projednávání obžaloby naplánoval na úterý a středu. Obžaloba tvrdí, že Ševcov vhodil v noci z 6. na 7. června 2015 nejméně čtyři zápalné lahve do zahrady rodinného domu v Praze 6, který patří Stropnického manželce a ve kterém bydlí šest lidí. Půllitrové pivní lahve prý naplnil benzínem a směsí vzniklou reakcí hydroxidu draselného s vodou a olejem. Na lahve připevnil hygienické vložky namočené v benzínu.

Podle obžaloby zamýšlel „způsobit požár domu s nekontrolovatelným jeho šířením, při kterém by spící osoby v domě se nacházející byly vystaveny nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví a při kterém by na cizím majetku vznikla škoda velkého rozsahu“.

Jedna lahev dopadla na záhonek u chodníku ke vstupním dveřím domu, ale nerozbila se. Další doletěly na střechu vedle balkónu v prvním patře. Policie už dříve uvedla, že lahve nevybuchly s plnou intenzitou a plameny se podařilo po několika minutách uhasit. Ministr Stropnický nebyl v době útoku doma, spali tam ale tři lidé.

Podle kritiků policie chybí motiv

Ševcova policisté zadrželi koncem června mimo jiné na základě pachové stopy, kterou údajně zanechal na lahvi. Putoval do vazby, odkud byl propuštěn na konci září po zaplacení kauce 100 tisíc korun. Jedenadvacetiletý student etnologie na pražské filozofické fakultě Igor Ševcov vinu popírá, v době útoku prý spal na studentské koleji v Suchdole.

Postup policie ale má své kritiky. Novinářka Saša Uhlová v Deníku Referendum upozornila na to, že údajnému útočníkovi chybí motiv. V Rusku měl Ševcov opakovaně problémy s policií, protože se účastnil demonstrací kritických vůči režimu Vladimira Putina, třeba proti anexi Krymu. Do Česka přijel studovat a neměl prý důvod na ministra útočit.

Z obžaloby vyplývá, že Ševcov spolupracoval s českými anarchisty. Ministr Stropnický v minulosti prohlásil, že útok musí jednoznačně souviset s jeho funkcí a že to byla reakce na jeho názory nebo kroky, které činí. Podle některých informací incidentu předcházely výhružné e-maily požadující, aby Stropnický nezaujímal kritický postoj vůči Rusku.

Útok podle soudu naplňuje znaky teroristického činu

Server Aktuálně.cz upozornil na to, že ačkoliv měl kauzu původně řešit Obvodní soud pro Prahu 6, spis se nakonec dostal k pražskému městskému soudu, aby bylo skutek případně možné překvalifikovat na závažnější. Pražský vrchní soud, který rozhodoval, kde případ skončí, se usnesl, že útok na dům Stropnického naplňuje znaky teroristického činu.

Kriminalisté kladou Ševcovovi za vinu také to, že se loni v květnu podílel na posprejování zdi ruzyňské vazební věznice. Zatímco prý hlídal, jeho společník napsal na zeď nápisy „touhu po svobodě represe nezastaví“ a „smrt státu“. Připojil anarchistický symbol o rozměrech 380 krát 150 centimetrů. Vězeňské službě způsobili škodu přes 6000 korun.