Plánované vraždy bez promlčení a odpovědnost od 13 let, navrhují poslanci

Poslanci sněmovního ústavně právního výboru v čele s Jeronýmem Tejcem (ČSSD) chtějí, aby u nejzávažnějších trestných činů byli pachatelé odpovědní už po dovršení 13 let. Podle návrhu by také vražda v některých případech neměla být promlčitelná. Novelu členové výboru v pátek předložili sněmovně.

Návrh zákona podle Tejce řeší dvě základní věcí. První je snížení trestní odpovědnosti u nejzávažnějších trestných činů na 13 let věku pachatele. „Ve všech případech trestných činů, kde hrozí dospělému výjimečný trest, by byly odpovědné i děti od třinácti do patnácti let,“ uvedl Tejc na tiskové konferenci. V ostatních případech by zůstala hranice trestní odpovědnosti 15 let.

Promlčení u závažných zločinů by nebylo možné

Druhým zásadním bodem je zvýšení trestu za vraždu a návrh, aby v určitých případech, jako třeba vražda těhotné ženy či dítěte mladšího 15 let, nebyla promlčitelná. Nyní jsou nevyřešené případy promlčené po dvaceti letech, podotkl Tejc. „Chceme, aby za plánovanou vraždu, vraždu, která je prováděna s rozmyslem, nebo vraždu na více osobách, hrozil výjimečný trest. Tedy 20 až 30 let, nebo doživotí,“ uvedl Tejc. Nejnižší sazba by se v těchto případech zvýšila na 15 let (místo dosavadních deseti). 

Novela také zvyšuje horní hranici trestu pro mladistvé do 18 let na 7 let (ze současných 5 let) a v nejzávažnějších případech na 15 let (ze současných 10 let). „Za posledních 20 let se postupně zvyšovaly sazby za nejzávažnější násilné činy, nicméně nepromítlo se to do sazby u mladistvých,“ vysvětlil Tejc. 

Konec anonymity mladistvých pachatelů?

Návrh také počítá s tím, že by se zveřejňoval pravomocný odsuzující rozsudek nad mladistvým, pokud soud uložil aspoň osm let. Zveřejňovalo by se i jméno a místo trvalého pobytu odsouzeného. „Myslíme si, že to může mít určitý preventivní charakter,“ řekl Tejc.

Novela má podle Martina Plíška (TOP 09) podporu napříč politickým spektrem. „Dáme ji podepsat všem poslaneckým klubům, do čtrnácti dnů bychom ji oficiálně předložili,“ řekl. Návrh má podle něj postihnout hlavně závažné násilné trestné činy, protože jejich pachatelé si už ve 13 uvědomují, že vraždit se nemá. „Chci také zdůraznit, že nechceme hýbat s věkovou hranicí pro legální sexuální styk,“ dodal Plíšek.

„Při zadržení pachatelů třeba už ve věku 13, 14 let u poloviny výslechů zaznělo ‚stejně mi nic neuděláte'. (…) Svědomí by mi nedalo, abych tuto novelu nepodpořil,“ uvedl člen ústavně právního výboru sněmovny Bronislav Schwarz (ANO).

6 minut
Primářka odd. klinické psychologie: Myslím si, že snížení hranice je namístě
Zdroj: ČT24

Ondřej Múka ale v hladu po snižování věku trestní odpovědnosti velké úskalí. „Myslím, že většina společnosti spolu se mnou cítí, že zejména ve složce psychosociální jsou dnešní třináctiletí na jiné úrovni, než byli třináctiletí před deseti, dvaceti lety. Problém je ale někde úplně jinde, a sice ve způsobu řešení v rámci trestní politiky. Jestli tímto způsobem nepřistupujeme na hru: ´Pojďme zavést plošnou trestní represi a zcela rezignujme na prevenci´. To je podle mě zcela špatně,“ hodnotí záměr části poslanců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 6 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 6 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 20 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...