Klokánky letos peníze dostanou, vláda jim dá 20 milionů

Na provoz Klokánků dá vláda Fondu ohrožených dětí 20 milionů korun. Rozhodnutí přichází po roce, který pro zařízení určená pro krátkodobou a okamžitou pomoc ohroženým dětem, znamenal útlum. Podle ministryně práce a sociálních věcí navíc chystá vláda plošné dofinancování sociálních služeb, na které půjde půl miliardy.

Klokánek
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Loni vláda opakovaně odmítala žádosti Fondu ohrožených dětí o příspěvek na provoz. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) však kritizovala hospodaření fondu a vláda nakonec návrhy na dvaceti až třicetimilionovou podporu zamítla s tím, že se kvůli podpoře jediné organizace „nenechá zavřít“.

Letos však již Klokánky peníze od státu dostanou. Dotaci navrhla sama ministryně Marksová – zatímco loňské návrhy přicházely od ministra financí Andreje Babiše (ANO) – a to přesto, že ještě před měsícem úvahy o finanční pomoci pro FOD odmítala. „Od té doby udělalo vedení řadu kroků, které vedou ke stabilizaci organizace. (…) To vládu přesvědčilo, že těch 20 milionů skutečně pomůže a fond má šanci přežít,“ přiblížila Michaela Marksová.

Také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že fond dělá změny a příspěvek si zaslouží. „Podařilo se dosáhnout výrazných změn. Zejména došlo ke snížení zadlužení, snížily se provozní náklady, struktura Klokánků v regionech se přizpůsobila potřebám krajů a obcí. Také FOD začal řádně splácet své dluhy, které vznikly zejména vůči státu při platbách správě sociálního zabezpečení,“ poznamenal předseda vlády. Dodal, že vláda návrh „v zásadě podpořila jednomyslně“.

Jan Vaněk

Jan Vaněk

ředitel Fondu ohrožených dětí

„Je to obrovská pomoc a hlavně je to i poděkování za práci. Paní ministryně i pan premiér nám na jednání řekli, že jsme udělali kus práce, ocenili to a za to i dotaci poskytli.“

Jan Vaněk

ředitel Fondu ohrožených dětí

MPSV chystá dofinancování sociálních služeb

Ministryně Marksová ale zdůraznila, že i když se nakonec rozhodla Klokánky podpořit, trvá na tom, že jde o nesystémový krok. Chce proto prosadit přidání peněz na sociální služby. „Jednáme s kraji, které mají požadavek na dofinancování sociálních služeb, to znamená plošně síť po celé republice. Samozřejmě i ve světle schválené mimořádné dotace s nimi budeme jednat, aby to bylo spravedlivé,“ uvedla.

Náklady na dofinancování budou o řád vyšší než dotace pro FOD. Mělo by jít o 500 milionů korun.

Video Studio ČT24
video

Marksová i Vaněk se shodují: Dotace je oceněním práce FOD

Za rok muselo zavřít 11 Klokánků 

Fond ohrožených dětí začal žádat vládu o mimořádný příspěvek po změně vedení loni v červnu, kdy dlouholetou šéfku Marii Vodičkovou vystřídal Jan Vaněk. Fond měl tehdy 127milionové závazky a hrozila mu exekuce. Zatímco ministryně Marksová hovořila o špatném hospodaření, podle Marie Vodičkové to bylo především kvůli nízkým platbám státu za péči o svěřené děti. To souviselo především s tím, že stát podle ní neplatil za umístěné děti v případě, že úředně bylo v Klokánku více dětí, než byla jeho kapacita. To ale často souviselo se zdlouhavým soudním rozhodováním o dětech, které fakticky již v Klokánku nebyly.

Poté, co vláda loni dotaci odmítla, snížil se počet Klokánků z původních 28 na nynějších 17, dokáží se postarat o 345 dětí. Kromě části Klokánků také FOD přestal provozovat azylové domy pro rodiny, které předal jiným provozovatelům. Jan Vaněk upozornil, že dotace, kterou nyní fond dostane, nepůjde na splácení dluhů. „Je to pevně stanoveno. Je to na sociální pojištění, dále je to částečně na mzdy zaměstnanců,“ uvedl.

Stát nyní na dítě v zařízení měsíčně platí 22 800 korun. Částka se krátí za dny, kdy dítě v těchto domovech nepobývalo. O dofinancování krácené částky s Klokánky žádaly i další organizace.