Za rasově motivovaný žhářský útok na ubytovnu v Aši půjdou tři muži do vězení

Za více než tři roky starý žhářský útok na ubytovnu v Aši, obývanou převážně Romy, vyměřil Krajský soud v Plzni tři nepodmíněné tresty. Za rasově motivovaný čin odsoudil Tomáše Kopeckého a Michala Poláčka k šesti letům a devíti měsícům vězení. Za pokus vraždy jim hrozil až výjimečný trest. Při útoku nebyl nikdo zraněn.

Ubytovna, kterou se žháři pokusili zapálit

Zdroj: ČTK Autor: Jan Sokol

Rasově motivovaného činu se v únoru 2012 dopustili Tomáš Kopecký a Michal Poláček. Podle spisu si jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a její dceřiné militantní organizace Combat 18 opatřili zápalné láhve a hodili je na dům, kde v té době bylo deset dospělých a osm dětí, převážně Romů. Vzniklý požár nikoho nezranil, obyvatelům se ho podařilo uhasit.

Zakladatel organizace Blood & Honour Division Bohemia a její dceřiné militantní organizace Combat 18 Jan Balík dostal tři roky a osm měsíců vězení. Dalších šest lidí odešlo od soudu s podmíněnými tresty. Jeden byl zproštěn obžaloby.

Balík byl odsouzen za aktivity v rasově motivovaných činech, založil Blood & Honour Division Bohemia, vyhledával její členy, psal a zřizoval internetové stránky. Mimo jiné také schvaloval žhářský útok na Romy ve Vítkově na Opavsku.

Podle spisu po předchozí domluvě natankoval Kopecký u benzinky 2,4 litru benzinu, poté si společně s Poláčkem po cestě k ubytovně opatřili skleněné lahve, vzali hadry na knoty a zhotovili dvě zápalné lahve. Prostor kolem jediných funkčních dveří do ubytovny polili podle obžaloby benzinem, poté tam vhodili zapálené lahve. Kopecký do okna bytu, v němž byl sluchově postižený muž, Poláček do druhého bytu se dvěma obyvateli.