Podle Bělobrádka jsou Babišova slova o uzavření Schengenu populistická

Úterní slova Andreje Babiše o nutnosti okamžitého uzavření schengenského prostoru vyvolala ostrou reakci od jeho koaličních partnerů. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek to označil za populistické a iracionální vyjádření. Podle něj i premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se v české společnosti v souvislosti s migrační krizí objevují fašizující tendence. Někteří politici si pak podle Sobotky na tomto tématu budují kariéru.

Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Babiš svůj názor ohledně uzavření schengenského prostoru zdůvodňoval nutností bránit území většiny evropských států před přílivem uprchlíků. Bělobrádek však na brífinku vyjádřil zásadní nesouhlas: „Já myslím, že tento názor není kompetentní, že je populistický a že není racionální.“  Evropa podle něj nemůže zcela uzavřít společné hranice. Uprchlíci, kteří se dostanou až k hranicím Schengenu, už nemají co ztratit, a udělají tak vše, aby se dostali dovnitř, míní. 

"Myslím, že bychom se měli vyvarovat jednoduchých řešení. Obzvláště v situaci, kdy dochází k fašizaci naší společnosti," uvedl také vicepremiér, podle něhož k demokracii a svobodě patří dodržování základních principů.

Osmadvacítka by se podle vicepremiéra měla soustředit zejména na řešení příčin uprchlické krize, Bělobrádek je také pro navýšení české pomoci zemím mimo Evropu v souvislosti s krizí na 300 milionů korun v příštím roce. Měly by pomoci tomu, aby lidé v uprchlických táborech měli zajištěné základní důstojné podmínky k životu. Prvnímu návrhu Bělobrádka na navýšení této části rozpočtu se prý ale Babiš vysmál. 

Sobotka: Někteří politici si na uprchlících budují jméno

"Já myslím, že každý, kdo se dívá kolem sebe, každý, kdo čte věci, které se objevují nejenom na internetu, ale kdekoliv jinde, kde mají občané možnost se vyjadřovat, vnímá, že tendence k fašizaci tady samozřejmě jsou," míní také Sobotka. Někteří politici si prý na tomto tématu budují kariéru, když ta předchozí už často uvadala. Věří však, že většina občanů je schopna nahlížet na problém reálně.

Premiér považuje za cestu k řešení krize především ukončení konfliktů na Blízkém východě. Hovořil také o definování seznamu bezpečných zemí, odkud nebudou mít lidé nárok na azyl, nebo o pomoci zemím, které hlídají hranice schengenského prostoru.

„Nekompetentní a populistické to určitě je. Já si nedovedu fyzicky představit, jak by se to stalo ze dne na den. Pan Babiš občas vypustí něco takového, aniž by znal některé konkrétní zákonné rámce mezinárodní dohody a mezinárodní smlouvy, které bohužel musíme respektovat."

Petr Gazdík

Zastupující předseda STAN

Babiš: Vnější hranice Schengenu okamžitě uzavřít

Šéf hnutí ANO Babiš v úterý prohlásil, že je potřeba vnější hranice schengenského prostoru okamžitě uzavřít a toto území většiny evropských států bránit před přílivem uprchlíků. 

„Když se podíváte na mapu, Schengen má zvláštní podobu. Je tam osamocené Řecko a další hranice je Maďarsko. Je otázka, jestli makedonská nebo bulharská armáda nepotřebuje od NATO pomoc,“ uvedl. Dodal, že pokud ostrahu vnější hranice schengenského prostoru okrajové státy nezvládají, musí to být domluveno na nejvyšší úrovni. 

Současně Andrej Babiš doporučil, aby na tureckém území vznikl velký uprchlický tábor, kde by již bylo rozhodnuto, zda jde o uprchlíky, kteří potřebují pomoc, nebo o ekonomické migranty.

Video Andrej Babiš: „Toto je největší ohrožení Evropy.“
video

Andrej Babiš: „Toto je největší ohrožení Evropy“