Návrat přeživších z Terezína zbrzdil tyfus

Válka končila, pro obyvatele Terezína ale nemuselo být osvobození zárukou přežití. Rozmohl se zde totiž skvrnitý tyf, onemocnění, jehož epidemie mohla mít dalekosáhlejší následky. Český lékař Karel Raška tehdy zásadně přispěl k pomoci Terezínu. Pokud ale chtěl tyfus zastavit, potřeboval personál, který se nebude bát jak Němců, tak smrtící infekce. Pomoc našel v řadách zdravotních sester, které měly před závěrečnými zkouškami.

Skvrnitý tyfus je vážně infekční onemocnění. "Přenašečem choroby je veš šatní a inkubační doba je jeden až dva týdny. Mezi charakteristické příznaky infekce patří zimnice, třesavka, horečky a jsou to velké bolesti hlavy. Několik dní po těchto prvních příznacích se objevuje typická vyrážka, která začíná na hrudníku, přechází do podpaží, na horní a dolní končetiny. Co je důležité, že postižený musí být co nejdřív dezinfikován a odvšiven," přiblížila tyfus skrvnitý vedoucí Katedry ošetřovatelství Univerzity Pardubice Kateřina Čermáková.

Do Malé pevnosti v Terezíně se skvrnitý tyfus dostal prostřednictvím vězňů, kteří museli pracovat v nedaleké podzemní továrně u Litoměřic. Později sem ale přiváželi i nakažené, kteří spadali do tzv. evakuačních transportů. Musely se totiž vyklizovat koncentrační tábory, jak se posouvala fronta a Němci byli nuceni ustupovat. Tito vězni nemoc zavlekli i do ghetta v Terezíně. Na některých místech Malé pevnosti bylo soustředěno až tři tisíce vězňů. "V prvních květnových dnech tu umírali vězni po desítkách. Nedostávali žádnou lékařskou pomoc a potom nedostávali ani stravu," popsal historik Vojtěch Blodig.

Sestry se hlásily dobrovolně

Třetího května přišla do Prahy žádost o lékařskou pomoc v podobě asi třiceti sester. Nejprve se ptali v Nemocnici na Bulovce, ale pozitivní odezva přišla z České ošetřovatelské školy. Sestry měly krátce před závěrečnými zkouškami, věděly, co je tyfus, a přestože šlo o dobrovolnou akci, v podstatě všechny se přihlásily. "Byly velmi dobře připravené teoreticky, ale rozhodně na tuto situaci nebyly připravené psychicky a nebyly oočkované," uvedla Čermáková.

Při příjezdu sestry rozdělili do skupin. Jedna byla poslána přímo do ghetta, kde měly vytvořit pokoje pro nemocné, sklad potravin a léčiv a kuchyň. Část šla do Malé pevnosti, kde byla situace kritická. "Na betonu nazí lidé, vychrtlí, živí mezi mrtvými, něco hrozného," vzpomínala pamětnice Milada Sehrová. Museli oddělit nejen mrtvé od živých, ale také zdravé od nemocných a následně provést odvšivení a dezinfekci. "Nebyly tam žádné léky, žádné obvazy, nebylo tam nic. Co jsme našli prostěradlo, tak jsme trhaly cáry na obvazy. Když jsme jim píchaly injekce, oni tomu stejně moc nevěřili, měli strach," uvedla Sehrová.

Karanténa v Terezíně

Až odpoledne osmého května projely kolem Terezína první sovětské tanky, přičemž Rudá armáda vstoupila do města ještě o dva dny později. Stav v Terezíně byl natolik vážný, že zbrzdil návrat vězňů do svých domovů. Po dobu patnácti dnů ještě platila karanténa. K repatriaci vězňů tak došlo až na konci května. Ve stejnou dobu skládaly sestry, které pomáhaly zachraňovat životy nakažených tyfem, závěrečné zkoušky ve škole. Všechny prošly bez problémů. Paradoxně strach ze zkoušek byl mnohdy větší než ze skvrnitého tyfu. Přes otřesnou zkušenost ale všechny tyto zdravotní sestry zůstaly u profese.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 43 mminutami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 2 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 2 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 2 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 6 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 7 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 8 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...