Demonstranti s šibenicemi porušili zákon, tvrdí ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra sdělilo policii názor, že během středeční demonstrace proti islámu a migraci byl porušen zákon. Bez bližších podrobností o tom novináře zpravil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vyžádal si také stanovisko, proč ozbrojené složky nezasáhly proti nenávistným projevům demonstrantů, kteří v rukou třímali šibenice.

Video Chovanec: Nedovolíme zneužití ožehavých témat
video

Chovanec: Nedovolíme zneužití ožehavých témat

Podle Chovance ministerstvo vnitra předalo policii v písemné podobě svůj názor, že byl v několika paragrafech porušen zákon. Ministr uvedl, že je nutné hned na začátku dát jasně najevo, že podobné jednání stát trpět nebude. "Dnes to jsou šibenice, zítra to budou vajíčka, pak kameny, cihly, a mohli bychom se dočkat doby, kdy po sobě budou lidé střílet," varoval. Vyžádal si stanovisko policie, proč proti nenávistným projevům nezasáhla.

"Jsme na začátku pravděpodobně nového stylu vedení projevu některými subjekty, které chtějí zneužít určitá ožehavá témata, která děsí občany České republiky, k tomu, aby na tom politicky profitovaly. My jim jasně říkáme, že to prostě nedovolíme, toto nepatří do demokracie a budeme dělat vše pro to, abychom na začátku jasně ukázali razantní postup," uvedl Chovanec. Zároveň zdůraznil, že nesmí být dotčeno právo svobodně se vyjadřovat a shromažďovat.

Projevy nenávisti odsoudil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Je nepřijatelné, aby kdokoliv využíval svobody projevu k tomu, aby šířil nenávist, aby vyhrožoval smrtí názorovým oponentům. K tomu svoboda projevu a shromažďování určena není. Myslím, že je velmi důležité, aby policie i státní zastupitelství dbaly na dodržování zákona i na takovýchto shromážděních. Chci jednoznačně odmítnout šíření jakékoliv nenávisti, ať už je motivována jakkoliv, proti jakékoliv skupině obyvatel," uvedl Sobotka.