Akademie věd ocenila dva špičkové vědce - každý může čerpat až 30 milionů

Praha – Akademie věd udělala jeden z nejvýznamnějších vědeckých grantů v Česku, tzv. Akademickou prémii. Ocenila dva mezinárodně uznávané vědce: chemika Michala Hocka a genetika Michala Pravence. Každý z nich bude díky tomu moci šest let čerpat až 30 milionů korun na svůj výzkum. Peníze jim pomohou vytvořit kvalitní podmínky pro jejich vědecké týmy a zároveň se udržet v silné zahraniční konkurenci.
Video Akademie věd ocenila dva vědce "Akademickou prémií"
video

Akademie věd ocenila dva vědce "Akademickou prémií"

Prémie je podle předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše přísně výběrová a udělují se maximálně dvě za rok. „Myslíme si, že šestiletý grant a šestiletá jistota 30 milionů korun je docela dobrý faktor pro výzkumnou práci.“ Peníze z Akademické prémie musejí laureáti investovat přímo do výzkumu. Není to tedy jako u Wichterleho prémie, kdy mladý vědec může peníze využít na hlídání dětí nebo na rekonstrukci koupelny, dodal Drahoš.  

Bioorganický chemik Michal Hocek z Ústavu organické chemie a biochemie plánuje důkladně prostudovat nově objevené skupiny nukleosidů s protinádorovými účinky a studovat nové typy chemicky pozměněných nukleových kyselin pro využití v diagnostice. „Prémie mě těší hodně. Podařilo se mi v minulých letech postavit výbornou mezinárodní skupinu složenou ze studentů a mladých vědců z devíti zemí. Pokrýváme poměrně širokou škálu metodik, kterou na své mezioborové projekty potřebujeme.“ Pětačtyřicetiletý Hocek byl loni jmenován profesorem Univerzity Karlovy.  

Se svým dvaadvacetičlenným týmem zkoumá stavební kameny pro nukleové kyseliny, které chemicky modifikuje. Studuje tak biologickou aktivitu látek, jež se mohou použít pro vývoj potenciálních léčiv. S Akademickou prémií bude mít podle svých slov jistotu, že svou skupinu bude dále rozvíjet. Jen z grantů ji v tuto chvíli prý uživit nemůže.   

„Podařilo se nám dostat do světové špičky v oboru bioorganické chemie nukleových kyselin. Ale moji největší konkurenti z Německa, Británie nebo USA mají početnější skupiny. Akademická prémie je pro mě v tuto chvíli opravdu kruciální, abychom udrželi krok,“ uvedl Hocek.   

Dvaašedesátiletý Michal Pravenec je na Fyziologickém ústavu vedoucím oddělení Genetiky modelových onemocnění. Patří k mezinárodně uznávaným vědcům v oblasti genetiky komplexních znaků u zvířecích modelů. V rámci projektu, který byl podmínkou pro získání prémie, chce testovat hypotézu, jakým způsobem nadbytek soli způsobuje hypertenzi (vysoký krevní tlak).   

Pravencův tým je osmičlenný. „Akademická prémie je pro mne velikou poctou,“ komentoval vědec, který působí také na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Pravenec ve své laboratoři na zvířecích modelech zkoumá, jaké genetické varianty způsobují běžné choroby, jako je například vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Peníze využije i na zakoupení unikátního měřícího systému.