Osudové osmičky českých dějin v Lichtenštejnském paláci

Praha - V Lichtenštejnském paláci dnes byla zahájena mezinárodní konference Únor 1948 v Československu, která je součástí projektu České křižovatky evropských dějin. Celý nápad vznikl v rámci spolupráce Historického ústavu AV ČR, Masarykova ústavu a Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a bude dále realizován prostřednictvím cyklů tematických konferencí a dalších doprovodných akcí věnovaných přelomovým letopočtům československých dějin.

Mezinárodní konference s podtitulem Nástup komunistické totality a proměny společnosti bude probíhat v následujících třech dnech. Na rozsáhlém projektu se navíc podílel Národní archiv, Úřad vlády ČR a Historický ústav Slovenské akademie věd (SAV) v Bratislavě. Cílem je v rámci 60. výročí komunistického státního převratu poskytnout prostor pro prezentaci nových poznatků. Konference se také zaměří na dlouhodobé dopady a proměny ve společnosti, které byly způsobeny nástupem komunistické totality v Československu.
 
Únorový převrat byl vyvrcholením sílící snahy Komunistické strany Československa o úplné mocenské ovládnutí státu. Výsledkem byla čtyřicet let trvající destrukce demokracie a potlačování občanských práv a svobod. Etapa započatá tzv. Vítězným únorem skončila až „sametovou revolucí“ na podzim roku 1989. „Potřebujeme co nejlepší analýzu toho, k čemu a proč u nás došlo před šedesáti lety. Dlužíme to tehdejším pamětníkům, sami sobě a především našim dětem a vnukům, kteří komunismus nepoznali,“ uvedl premiér Mirek Topolánek.
 
Konference bude rozdělena do čtyř hlavních okruhů. První "Únor 1948 a jeho bezprostřední důsledky„ se zaměří zejména na základní systémové proměny, které umožnily sovětizaci Československa na počátku 50. let. Druhý “Cesta k represi a perzekuci„ seznámí s novými poznatky a výsledky bádání o formách a nástrojích komunistické represe a perzekuce. Třetí téma “Protikomunistický odboj a další formy protirežimního odporu a opozice„ bude věnováno protikomunistické opozici, emigraci a exilu. Poslední část konference “Společnost po únoru 1948" bude věnována dlouhodobým dopadům komunistického státního převratu do základních sfér života české společnosti. 
 
Vedle českých odborníků se na přípravě podílela i Slovenská akademie věd. „Dva pohledy na společné dějiny napomáhají objektivnímu zkoumání únorového převratu a období komunismu, které následovalo,“ uvedla zástupkyně ředitele Historického ústavu SAV Bratislava Edita Vaničková. Podle ředitelky Národního archivu Evy Drašarové se především snaží dát veřejnosti možnost využívat archiválie. „Abychom opravdu sloužili jako paměť národa, aby na nikoho a na nic nebylo zapomenuto,“ dodala.
 
Cílem celého projektu je objasnit klíčové mezníky českých a slovenských dějin ve 20. století, jež měly stěžejní význam pro osudy demokracie a státnosti ve střední Evropě. Celý cyklus konferencí může mít podle jejich tvůrců pozitivní význam pro prezentaci České republiky v mezinárodním kontextu. Další tematické celky představí v dubnu události roku 1918, v červnu rok 1968 a celou konferenci zakončí září s rokem 1938.
 
 
 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 1 hhodinou

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 1 hhodinou

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 15 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
včera v 21:30

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
včera v 19:58

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
včera v 19:55

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
včera v 19:28
Načítání...