Ústavní soud: Za první tři dny nemoci dostanou lidé opět peníze

Brno - Neplacení prvních tří dnů nemoci bude od léta minulostí. O zrušení části reformního zákona, který od ledna „marodění zdarma“ zavedl, rozhodl dnes Ústavní soud. Podle soudce Františka Duchoně je nepřípustné, aby zaměstnanci zůstávali první tři dny nemoci doma bez zajištění, „zatímco jejich povinnost platit pojistné a regulační poplatky zůstala nedotčena“. Ostatní návrhy na zrušení, které předložili opoziční poslanci a senátoři, ale soud zamítl. Jejich argumentace byla podle soudců spíše politická nebo sociální než ústavněprávní, tedy pohybovala se v oblasti, na jejíž posuzování nemá soud kompetence.

Změna by měla vstoupit v platnost od 30. června letošního roku. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, která dnes u Ústavního soudu socialistům a komunistům oponovala, připustila, že do tohoto termínu zákonodárci možná potřebné úpravy v zákonech provést nestihnou.

„Ústavní soud může zákony pouze rušit, ale nemá žádnou moc, jak zákonodárce přimět k tomu, aby konali nebo nekonali. Další postup v té věci už není na něm,“ pokrčil rameny mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.

Paroubek: Vláda prohrála

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek rozhodnutí ústavních činitelů vítá a považuje ho za prohru vlády. Méně nadšení projevují koaliční politici.

Nepřísluší mi hodnotit rozhodnutí Ústavního soudu, budu ho respektovat, i když nevím, co je na prvních třech dnech naplacené nemoci protiústavního, komentoval verdikt předseda vlády Mirek Topolánek. Dodal, že s podrobnějším vyjádřením počká na odůvodnění. Obává se, že znovuvyplácením peněz v době nemoci budou lidé opět častěji zůstávat doma. K premiérovým obavám se přidal i předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř prohlášením, že nemocenská zatíží státní pokladnu.

Do třetice všeho dobrého a zlého

Reforma veřejných financí jako celek vstoupila v platnost letos 1. ledna. Už loni na podzim ji ale napadli poslanci ČSSD, kteří navrhovali zrušení celé reformy, případně jejích částí. Další návrhy obdržel Ústavní soud také od komunistů a opozičních senátorů. Odmítl ale zabývat se jimi jednotlivě, upřednostnil tedy první předložený návrh sociálních demokratů a z ostatních kritiků udělal účastníky řízení.

Kvůli obsažnosti rozdělili ústavní soudci reformu na tři části - daňovou, zdravotnickou a sociální oblast -, každou dostal na starost jiný soudce zpravodaj. Zrušení daňové části v lednu soud odmítl, rozhodnutí ve věci druhé, týkající se zdravotnictví, nedávno odročil s tím, že soud potřebuje formulovat své stanovisko. Nález by měl podle dnešního prohlášení mluvčího soudu vyhlásit během několika týdnů. Původní termín do konce dubna pravděpodobně nestihne.

Důležité sociální body, které byly „na přetřesu“ dnes, stejně jako předchozí dvě části reformy, označovala opozice za nepřehledné a neústavní. Kritizovala především procesy přijetí změn.

Sociální část reformy se dotýká změn v dávkách sociálního zabezpečení, v pracovním právu i zákoníku práce, například podmínek a výše získání podpory v nezaměstnanosti, porodného nebo pohřebného. Zahrnuje i změny v nemocenské, zavedení tzv. třírychlostní rodičovské a zachování automatické valorizace pouze u důchodů.

Přílepky a státní milodary

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška měly být tak výrazné a zásadní proměny celého sociálního systému provedeny v odděleném zákoně či několika zákonech, nikoli v rámci sedmi vládních bodů. „Zákony byly spojeny, protože kdyby se o nich hlasovalo zvlášť, tak by některé z nich nemusely projít,“ shrnul Hašek, proč opozice napadla reformu.

„Na rozdíl od Haška vidím kromě procedury ještě vážnou pochybnost v tom, jakým způsobem a do jakých práv zasahuje takto přijatý zákon stabilizace veřejných financí,“ připojil se k opozičnímu kolegovi před ústavními soudci i předseda KSČM Vojtěch Filip.

Komunisté tedy nekritizují jen způsob přijetí sociální části zákona, ale i její obsah. Nelíbí se jim především zrušení nemocenské během prvních tří dnů. „Vracíme se před rok 1920, do doby jakýchsi státních milodarů tomu, kdo onemocněl,“ komentoval změny Filip.

Hovorka jako důkaz vládního tlaku

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová připomněla, že argumenty oponentů se již potřetí opakují. „Procedura nebyla v žádném případě narušena tak, aby mohla být v nesouladu s ústavními principy a pořádkem České republiky,“ hájila vládní reformy. Dodala, že je přesvědčena, že každý člen parlamentu si je vědomý slibu, který složil, a žádnému nátlaku, stranickému ani lobbistickému, nepodléhá.

Vojtěch Filip ale podobný názor nezastával. Navrhl ústavním soudcům, aby vyslechli lidoveckého poslance Ludvíka Hovorku. Jako jediný koaliční zákonodárce reformu ve sněmovně nepodpořil, mohl by tak prý popsat nátlak vlády, vyvíjený na své koaliční kolegy. „Výslech poslance Hovorky by mohl napovědět, jestli všichni poslanci rozhodovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ řekl Filip. Soud ale jeho předvolání odmítl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 1 hhodinou

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 2 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
16:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 2 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 5 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 6 hhodinami
Načítání...