Česku chybí dostatečná koncepci péče o seniory

Praha - Občanské sdružení Život 90 upozorňuje na to, že v Česku chybí koncept dlouhodobé zdravotní a sociální péče. Instituce, které ji nabízejí, mají výrazné nedostatky. Problémem je i diskriminace jak v zařízeních pro seniory, tak i na trhu práce. V Česku přitom žijí více než dva miliony lidí starších 60 let.

Stáří by mělo být etapou života, kterou chce každý prožít v klidu a pokoji. Někteří starší lidé proto volí například domovy důchodců. Dostat se tam je ale takřka nemožné, protože jsou plné. Nový systém nastolil zákon o sociálních službách. „Domovy si dělají pořadníky sami. Nejdůležitější pro přijetí do domova pro seniory je přiznání příspěvku na péči,“ vysvětluje sociální pracovnice Života 90 Julie Městková.

Takový klient pak získá vstupenku do doma dřív než ten, který intenzivní péči nepotřebuje. Ne všichni senioři ale umějí, po roce platnosti zákona s penězi od státu nakládat. Navíc jim chybí jim informace. „Je to nedostatek, který musí státní správa rychle napravit, protože jinak dojde k malérům, které budou mít velmi neblahé důsledky,“ tvrdí ředitel Života 90 Jan Lorman.

Nabídky pro seniory ale podle organizace Život 90 nejsou příliš lákavé. Léčebny pro dlouhodobě nemocné umožňují pouze dočasný pobyt a jde o nemocniční prostředí. Domovy důchodců zase často zajišťují nedostatečnou kvalitní zdravotní péči, mají problémy s léky či pomůckami. Ministerstvo práce chce řešit situaci jinou cestou. „Nechceme se soustředit na výstavbu nových domovů pro seniory. Chceme se soustředit, aby lidé dostávali péči v prostředí, ve kterém žijí,“ vysvětluje ideu náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek (KDU-ČSL).

Poprvé v Historii České republiky bude letos lidí starších šedesáti let více než osmnáctiletých. Pro českou ekonomiku by se právě senioři mohli stát výraznou dominantou. Zvyšuje se totiž počet zdravých a aktivních seniorů. Podle ekonoma Aleše Michla se můžou stát velmi perspektivní pro podnikatele. Senioři totiž budou více cestovat, chodit do divadel a na koncerty. Už teď někteří z nich doplňují i mladé kolektivy ve firmách. „Hodně firem zažíná spoléhat na starší lidí. Volí si je do představenstva a snaží se vybalancovat mezi mladými staršími.“

Pomoci seniorům nejen na trhu práce má i antidiskriminační zákon. Ten má na příští schůzi projednat sněmovna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 13 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 22 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
včera v 19:58

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
včera v 19:55

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
včera v 19:28

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánovčera v 18:42

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
včera v 17:39
Načítání...