Nová strana Blob bude propagovat Kaplického knihovnu

Praha - V Česku vzniká nová politická strana, jejíž prioritou bude propagování stavby nové budovy Národní knihovny podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického. Uskupení se bude jmenovat Blob podle přezdívky, kterou Kaplického projekt získal. Dnes se strana a její priority představí v Divadle Na zábradlí. Vzorem nové straně je podobná situace z Británie, kdy jistý politický subjekt vznikl zejména kvůli záchraně konkrétní architektonické památky. Do parlamentu se nedostal, ale stavbu se podařilo zachránit.

Setkání pořádá iniciativa Demokracie staví, ta však údajně přímo za vznikem strany nestojí. Debaty s názvem Otevřené oko nad Prahou se mají od 17:00 podle pořadatelů zúčastnit „známí lidé z kulturně-politické scény“, kteří se zabývali nejen kauzou nové budovy Národní knihovny. Nikoho konkrétního ale nezmiňují.

V pozvánce na debatu lidé z iniciativy slibují představení dalšího projektu vznikajícího za účelem podpory realizace Kaplického návrhu. Ten (projekt) by měl mít na rozdíl od dosud existujících subjektů širší přesah do dalších - i politických - sfér, uvádějí. Za jeho vznikem stojí prý „noví“ lidé.

Iniciativa Demokracie staví vznikla po smrti Jana Kaplického na komunikační síti Facebook, přihlásilo se k ní v několika dnech přes 20 tisíc lidí. Kaplického projekt však zatím ztroskotal zejména na politickém odporu. Poté, co se o návrhu negativně vyjádřil prezident Václav Klaus, začala jej kritizovat pražská ODS a Praha nakonec Národní knihovně neprodala slíbené pozemky pro stavbu.