ODS připravila čistou změnu ústavy, volby by mohly být 6. a 7. listopadu

Praha – Občanští demokraté sice dál upřednostňují volby 9. a 10. října, strana ale na základě senátního návrhu připravila obecnou změnu ústavy, která povede spíše k listopadovému termínu. Návrh by už ale neměl být zpochybnitelný ústavní stížností, což by měla být výhoda oproti snaze ČSSD, která trvá na původním termínu voleb v říjnu. „Znovu ty volby vyhlásit, znovu podávat kandidátní listiny, aby je nemohl nikdo zpochybnit a nebyla narušena volná soutěž politických stran,“ vysvětluje návrh občanských demokratů náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček.

Navrhovaný postup je podle představitelů ODS ústavně konformní a nenapadnutelný ústavním soudem, neboť nemění ústavu jenom pro tento případ, ale i do budoucna. Zavádí obecný princip, jak se sněmovna rozpouští vůlí poslanecké sněmovny. Spočívá v tom, že se poslanci musí usnést nejméně 120 hlasy, tedy ústavní většinou, že chtějí dolní komoru parlamentu rozpustit. Takovou žádost by pak sněmovna poslala prezidentovi republiky, který by posléze mohl poslaneckou sněmovnu rozpustit.

Pokud soud rozhodne, že zkrácení volebního období bylo tentokrát v pořádku, volby se na začátku října konat budou. Naopak v případě, že by soud nerozhodl o stížnosti Miloše Melčáka, nebo jí vyhověl, a volby by se v říjnu uskutečnit nemohly, pak je na řadě právě obecné řešení navrhované ODS, které stanoví nové lhůty a nové principy rozpuštění.

Pokud by k tomu došlo a v průběhu příštího týdne by se poslanci a senátoři dohodli, že je třeba změnit ústavu tímto způsobem, přespříští týden by mohla být novela ve sbírce zákonů a prezident by mohl sněmovnu rozpustit. Ze lhůt, které jsou v návrhu obsaženy, vyplývá, že by se volby mohly uskutečnit na začátku listopadu. To je i varianta, kterou prosazuje ODS a zřejmě i většina expertní komise, která cestu z ústavní krize hledá. ČSSD naopak chce dospět k říjnovému termínu voleb, to je ale zřejmě cesta, která by byla u Ústavního soudu opětovně zamítnuta, neboť by se muselo jednat opět o jednorázové řešení.

To, že chtějí sociální demokraté říjnový termín zakotvit přímo do Ústavy, je podle ODS nebezpečné. „I z vyjádření pana Melčáka, i z veřejného vyjadřování jeho advokáta je jasné, že takové řešení by bylo znovu napadeno,“ obává se předseda ústavně právního výboru ve sněmovně Marek Benda. ČSSD ale tvrdí, že svůj návrh probírala s ústavními právniky a že je v pořádku. Navíc prý mají sociální demokraté v rukávy i další varianty, podrobnosti ale neuvedli.   

Pokud by ale šlo ve sněmovně všechno hladce a dodržely by se i další termíny, tak by volby nemusely být až 6. a 7. listopadu, ale o týden dřív. O této variantě je ochotná diskutovat i ČSSD: „Umíme si představit každý termín, který je blízko devátému a desátému říjnu,“ uvedl člen ústavní expertní skupiny Michal Hašek.

Další jednání bude v neděli, ovšem bez Klause

V souvislosti s řešením ústavní krize svolal šéf ODS Mirek Topolánek na nedělní večer schůzku politických špiček v Senátu. Cílem jednání je dohoda na způsobu, jak dovést zemi k předčasným volbám v případě, že by Ústavní soud vyhověl stížnosti poslance Miloše Melčáka a zrušil by jednorázový ústavní zákon o zkrácení volebního období sněmovny.

Schůzky se ale nezúčastní prezident Václav Klaus, kterého ve čtvrtek pozval dopisem Topolánek. Následně Klause ještě pozval předseda ČSSD Jiří Paroubek s tím, že setkání by bez hlavy státu nemělo smysl. Prezident sice oběma politikům poděkoval za pozvání a rád se seznámí s výsledky nedělní schůzky, samotnému jednání ale podle svého mluvčího přítomen nebude.

Marek Benda
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu

V momentě, kdy se má Česko opět potýkat se silnými dešti, bude zásadní aktuální stav půdy. Pokud totiž bude úplně suchá nebo naopak již nasycená vodou, srážky se do ní budou hůře vsakovat. „Množství vody, které půda dokáže pojmout, záleží na tom, kolik vzduchu v ní je, tedy kolik volného prostoru může voda zabrat,“ vysvětlil hydrolog z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd Václav Šípek. Vlastnosti půdy, ale i to, jak se zeminou správně hospodařit, popsal vědec pro Českou televizi. Meteorologové v pondělí vydali pro část země výstrahu před extrémními srážkami.
před 1 hhodinou

Má stát v Krkonoších u přísně chráněné zóny horská bouda? Úřady se neshodnou

Plánovaná stavba horské boudy poblíž nejpřísněji chráněné zóny Krkonoš, kterou původně povolil národní park, se komplikuje. Ministerstvo životního prostředí totiž povolení zrušilo, a kauza tak doputovala na přezkum ke královéhradeckému hejtmanství. Developer ale podal odvolání a případem se nyní zabývá ministerstvo pro místní rozvoj.
před 2 hhodinami

Vyšší pokuta i více bodů. Za nebezpečné odbočování jsou nově tvrdší tresty

Od začátku prázdnin trestá policie přísněji řidiče, kteří nebezpečně odbočují. Pokud při tom ohrozí ty jedoucí za nimi, hrozí jim nově téměř dvojnásobná pokuta a také až čtyři trestné body. Změna má ochránit hlavně motorkáře, právě pro ně totiž nebezpečné odbočování mnohdy končí úmrtím. Jen loni jich na silnicích zemřelo přes osmdesát.
před 2 hhodinami

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
před 12 hhodinami

Pavel zdůraznil vysokou kvalitu vztahů s Polskem v bezpečnosti či energetice

Prezident Petr Pavel zdůraznil po pondělním jednání s končícím polským protějškem Andrzejem Dudou na Pražském hradě vysokou kvalitu vztahů s Polskem. Je podle něj dána nejen dlouhou historií a sdílenými hodnotami, ale také zájmy v bezpečnosti, energetice či ekonomice. Duda při své poslední zahraniční návštěvě ve funkci, v níž ho za měsíc nahradí Karol Nawrocki, vyjádřil přesvědčení, že spolupráce zemí bude pokračovat i s jeho nástupcem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Metro na Staroměstské zůstane po požáru uzavřené přibližně měsíc

Pražský dopravní podnik (DPP) odhaduje, že oprava požárem poškozených eskalátorů ve stanici metra Staroměstská a její nutné uzavření potrvají asi měsíc. V pondělí odpoledne to sdělil vedoucí komunikace podniku Daniel Šabík.
před 15 hhodinami

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...