ODS připravila čistou změnu ústavy, volby by mohly být 6. a 7. listopadu

Praha – Občanští demokraté sice dál upřednostňují volby 9. a 10. října, strana ale na základě senátního návrhu připravila obecnou změnu ústavy, která povede spíše k listopadovému termínu. Návrh by už ale neměl být zpochybnitelný ústavní stížností, což by měla být výhoda oproti snaze ČSSD, která trvá na původním termínu voleb v říjnu. „Znovu ty volby vyhlásit, znovu podávat kandidátní listiny, aby je nemohl nikdo zpochybnit a nebyla narušena volná soutěž politických stran,“ vysvětluje návrh občanských demokratů náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček.

Navrhovaný postup je podle představitelů ODS ústavně konformní a nenapadnutelný ústavním soudem, neboť nemění ústavu jenom pro tento případ, ale i do budoucna. Zavádí obecný princip, jak se sněmovna rozpouští vůlí poslanecké sněmovny. Spočívá v tom, že se poslanci musí usnést nejméně 120 hlasy, tedy ústavní většinou, že chtějí dolní komoru parlamentu rozpustit. Takovou žádost by pak sněmovna poslala prezidentovi republiky, který by posléze mohl poslaneckou sněmovnu rozpustit.

Pokud soud rozhodne, že zkrácení volebního období bylo tentokrát v pořádku, volby se na začátku října konat budou. Naopak v případě, že by soud nerozhodl o stížnosti Miloše Melčáka, nebo jí vyhověl, a volby by se v říjnu uskutečnit nemohly, pak je na řadě právě obecné řešení navrhované ODS, které stanoví nové lhůty a nové principy rozpuštění.

Pokud by k tomu došlo a v průběhu příštího týdne by se poslanci a senátoři dohodli, že je třeba změnit ústavu tímto způsobem, přespříští týden by mohla být novela ve sbírce zákonů a prezident by mohl sněmovnu rozpustit. Ze lhůt, které jsou v návrhu obsaženy, vyplývá, že by se volby mohly uskutečnit na začátku listopadu. To je i varianta, kterou prosazuje ODS a zřejmě i většina expertní komise, která cestu z ústavní krize hledá. ČSSD naopak chce dospět k říjnovému termínu voleb, to je ale zřejmě cesta, která by byla u Ústavního soudu opětovně zamítnuta, neboť by se muselo jednat opět o jednorázové řešení.

To, že chtějí sociální demokraté říjnový termín zakotvit přímo do Ústavy, je podle ODS nebezpečné. „I z vyjádření pana Melčáka, i z veřejného vyjadřování jeho advokáta je jasné, že takové řešení by bylo znovu napadeno,“ obává se předseda ústavně právního výboru ve sněmovně Marek Benda. ČSSD ale tvrdí, že svůj návrh probírala s ústavními právniky a že je v pořádku. Navíc prý mají sociální demokraté v rukávy i další varianty, podrobnosti ale neuvedli.   

Pokud by ale šlo ve sněmovně všechno hladce a dodržely by se i další termíny, tak by volby nemusely být až 6. a 7. listopadu, ale o týden dřív. O této variantě je ochotná diskutovat i ČSSD: „Umíme si představit každý termín, který je blízko devátému a desátému říjnu,“ uvedl člen ústavní expertní skupiny Michal Hašek.

Další jednání bude v neděli, ovšem bez Klause

V souvislosti s řešením ústavní krize svolal šéf ODS Mirek Topolánek na nedělní večer schůzku politických špiček v Senátu. Cílem jednání je dohoda na způsobu, jak dovést zemi k předčasným volbám v případě, že by Ústavní soud vyhověl stížnosti poslance Miloše Melčáka a zrušil by jednorázový ústavní zákon o zkrácení volebního období sněmovny.

Schůzky se ale nezúčastní prezident Václav Klaus, kterého ve čtvrtek pozval dopisem Topolánek. Následně Klause ještě pozval předseda ČSSD Jiří Paroubek s tím, že setkání by bez hlavy státu nemělo smysl. Prezident sice oběma politikům poděkoval za pozvání a rád se seznámí s výsledky nedělní schůzky, samotnému jednání ale podle svého mluvčího přítomen nebude.

Marek Benda
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 6 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Počet infarktů se snižuje. Klíčová je rychlá reakce okolí

Případů infarktů v posledních letech v Česku ubývá a snižuje se i procento těch, kteří je nepřežijí. Jiné kardiovaskulární diagnózy jsou naopak na vzestupu. Mezi nejčastější patří chronicky zvýšený tlak. Nemoci oběhové soustavy jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí, zásadní je prvotní reakce laické veřejnosti. A pomáhají i přístupné defibrilátory, jejichž umístění lidé najdou v aplikaci Záchranka.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Jiří Brožek získá ve Varech jako první střihač Cenu prezidenta festivalu

Jiří Brožek je prvním střihačem v historii, který převezme Cenu prezidenta festivalu v Karlových Varech. O jejím udělení rozhodl ještě Jiří Bartoška, který v květnu zemřel. Sám Brožek pro festival vybral a uvedl jeden ze svých více než 130 filmů – Smrt krásných srnců. Za svou práci obdržel již devět Českých lvů.
před 6 hhodinami
Načítání...