V mlékárně Miltra se otrávilo osm lidí, dva zemřeli

Svitavy - Dva lidé dnes zemřeli v mlékárně Miltra v Městečku Trnávka na Svitavsku po otravě oxidem uhličitým. Nadýchali se ho v zásobníku na syrovátku. Třetí člověk byl převezen vrtulníkem do brněnské nemocnice. Dalších pět lidí utrpělo lehčí otravu. Případ teď řeší kriminální policie a inspektorát bezpečnosti práce. Vyšetřovatel nařídil pitvu a vyslýchají se svědci.

„Jedna osoba se tam nadýchala a asi zkolabovala. Dalších pět osob se jí snažilo pomoct. Oxid uhličitý je nedýchatelný, způsobuje ztrátu vědomí až smrt,“ řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. „Šlo o kombinaci plynů kvasných produktů, kde převažuje oxid uhličitý a amoniak. Po několika nádeších člověk upadne do bezvědomí a dojde k zástavě oběhu,“ dodal lékař Otomar Kušička.

Dva zaměstnanci byli v záchytné betonové jímce kolem nerezového tanku, který má průměr čtyři metry a na výšku měří deset metrů. Otevřeli čistící otvor a vyhrnula se na ně syrovátka a také nebezpečné plyny, které vytěsnily vzduch. Okamžitě se jim udělalo zle a upadli do bezvědomí. „Další osoby zahájily záchranné práce a podařilo se jim pracovníky dostat ven. Bohužel dva zaměstnanci, kteří je zachraňovali, se z jímky už nedostali,“ řekl ředitel Inspektorátu práce Královéhradeckého a Pardubického kraje Jaroslav Nečas.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

/*json*/{"map":{"lat":49.6818468994,"lng":16.9821166992,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.710050570899,"lng":16.724624633789,"type":"29","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Dělníci zřejmě porušili bezpečnostní předpisy

Zaměstnanci, kteří tank čistili, patrně neměli ochranné pomůcky - pás, sedák a lano na vytažení a hlavně u sebe neměli dýchací přístroje. Podle Nečase „rozhodně došlo“ k porušení bezpečnostních předpisů. Na inspektorech nyní je, aby zjistili, kdo za neštěstí může. Na rozhodnutí mají měsíční lhůtu, řekl Nečas.

Při resuscitaci dělníků pomáhali záchranáři ze tří krajů, Pardubického, Jihomoravského a Královéhradeckého. Dvěma již pomoct nemohli, třetího těžce zraněného zaměstnance převzala nemocnice v Brně. Pět lehce otrávených lidí převezli zdravotníci na pozorování do nemocnice ve Svitavách.