Tragickou nehodu v Kongu zřejmě způsobil opilý strojvedoucí

Pointe-Noire (Kongo) – Strojvedoucí, který se před jízdou opil alkoholem a poté ignoroval rychlostní limit, byl zřejmě hlavním viníkem tragické železniční nehody na jihozápadě Konžské republiky, při které zahynulo 55 lidí a stovky dalších utrpěly zranění. Na základě průběžných výsledků vyšetřování to oznámil ministr dopravy Isidore Mvouba. Nehoda se stala přibližně 60 kilometrů od pobřežního města Pointe-Noire. Osobní vlak do hlavního města Brazzaville ve vysoké rychlosti vykolejil a čtyři vozy se zřítily do přilehlé rokle.

Původní informace o technické poruše, která měla být příčinou nehody, vyšetřování vyvrátilo. „Řidič byl opilý a nehoda se stala kvůli vysoké rychlosti,“ sdělil ministr Mvouba. V místě, kde se nehoda stala, byly koleje v poměrně dobrém stavu. Ministr zároveň upřesnil, že při nehodě zahynulo 55 lidí, původní odhady byly vyšší. Zhruba 700 cestujících utrpělo zranění.

Kvůli nedostatku kvalitních silnic nemá vlak v Kongu takřka žádnou alternativu při dálkovém cestování. V dobrém stavu ale nejsou ani železniční trati, vagony jezdí často přeplněné. V roce 2001 na téže trati při srážce dvou vlaků uhořelo nejméně 50 lidí. Střet osobního a nákladního vlaku v roce 1991 připravil o život okolo 100 pasažérů.