Trať u Olomouce je průjezdná po jedné koleji

Olomouc – Po sobotní srážce nákladního vlaku s posunovací lokomotivou a prázdnou osobní soupravou se až před druhou hodinou podařilo zprůjezdnit aspoň jednu kolej mezi Olomoucí a Grygovem. Úsek je součástí vytíženého tahu Praha–Ostrava. Provoz na hlavních železničních tazích v Česku je v současnosti blízko kolapsu, jednokolejný provoz je kvůli pondělní nehodě také v Ústí nad Labem na trati na Prahu. Mezi Prahou a Plzní kvůli rekonstrukci trati jezdí vlaky s velkým zpožděním, podobné je to na trase Praha – České Budějovice. Vůbec nejezdí vlaky mezi Mariánskými Lázněmi a Chebem, mezi Prahou a Ostravou, časté jsou výluky i na dalším rozkopaném úseku mezi Českým Těšínem a Čadcou.

Správa železniční dopravní cesty, které trať patří a odpovídá za její opravu, dopoledne očekávala, že se podaří zprovoznit jednu kolej kolem dvanácté hodiny. „Kolem 6:00 se podařilo odtáhnout poslední vagon,“ poznamenal Halla. „Nejvíc byl poničený železniční svršek, v menší míře trolej a sdělovací a zabezpečovací zařízení – tam je škoda za sto až dvě stě tisíc,“ dodal ředitel olomoucké Správy dopravní cesty Václav John.

Vlaky už jezdí, ale se zpožděním

2 minuty
Reportáž Evy Knajblové
Zdroj: ČT24

Před druhou byl obnoven provoz všech vlaků – dálkových i regionálních. Podle mluvčí ČD Kateřiny Šubové ale kvůli jednokolejnému provozu a snížené rychlosti na 10 kilometrů za hodinu musí cestující počítat zhruba se čtvrthodinovým zpožděním. „Intenzivně pracujeme také na zprovoznění druhé koleje, která byla více poškozená. Snažíme se, aby byla sjízdná ještě během dneška. Obnovení běžné rychlosti na kolejích je však otázkou několika dnů,“ doplnil Halla.

Cestující většinou měli pochopení k nutnosti přestoupit do autobusu, méně se jim ale líbily některé organizační zmatky. „Jeli jsme z Kojetína o vlak dřív, přijeli jsme sem – a oni nám to pustili na Opavu,“ postěžovala si cestující, které ujel vlak.

Proč jela lokomotiva, kam neměla, zjišťují inspektoři

Pokračuje i vyšetřování příčin sobotní nehody. Podle Jana Kučery z Drážní inspekce měl nákladní vlak povolenou jízdu, a to rychlostí nejvýše 40 kilometrů za hodinu, kterou nepřekročil. Problém tak je na straně posunovací lokomotivy.

Mluvčí Drážní inspekce Jan Kučera

„Posunovací lokomotiva měla zastavit. Zjišťujeme, zda se jedná o chybu strojvedoucího či o technickou závadu. Budeme tedy zkoumat například technický stav lokomotivy. Stanovení příčiny nehody je spíše otázkou týdnů než dnů.“

Při nehodě se nikdo nezranil, vykolejilo ale sedm nákladních vozů, dieselová posunovací lokomotiva a jeden osobní vůz, se kterým manipulovala. Škoda na lokomotivě a osobním vagonu činí zhruba milion korun, na nákladních vozech vznikla škoda ve výši asi 2,5 milionu korun. Poškození kolejí, trolejí, systému ohřevu výhybek a zabezpečovacího zařízení bylo vyčísleno celkem na 2,1 milionu korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V prvním pololetí napršelo nejméně za dekády

V prvním pololetí roku 2025 spadlo v Česku nejméně srážek za čtyřiašedesát let. Podle předběžných údajů napršelo 222 milimetrů, což bylo sedmdesát šest procent normálu let 1991 až 2020. Podle Českého hydrometeorologického ústavu pršelo méně než obvykle každý měsíc. Mezi regiony nebyly s ohledem na srážky výrazné rozdíly, ale nejméně jich bylo na Vysočině. Naopak nejlépe na tom byl střed Čech a Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
před 3 hhodinami

Sportovci na jevišti. Cirk La Putyka ukáže sílu i příběh

Připravovaná inscenace souboru Cirk La Putyka propojuje sport a umění. Kromě akrobatů, herců a tanečníků se na ní podílí i čeští vrcholoví sportovci. Představení nazvané St.art, které vzniká v pražském kulturním prostoru Jatka 78 pod režií principála Rostislava Nováka, diváky zavede to starověkých Athén, ale přiblíží i život profesionálních sportovců současné doby. „Jedná se o pohled do nitra vrcholového sportovce a do dna lidského bytí. Z čeho sport vznikl, kam nás dostal,“ popsal Novák. Inscenaci předcházelo přes šest let příprav, premiéra je naplánována na září.
před 4 hhodinami

Podívejte se, kde padaly teplotní rekordy

Velkou část Evropy tento týden sužuje vlna veder. V Česku předpovídali meteorologové největší horko ve středu, teploty se ale budou držet kolem 30 stupňů Celsia až do neděle.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Studenti zdravotnictví budou moci dříve pracovat v nemocnicích, schválil Senát

Studenti medicíny a dalších zdravotnických oborů budou moci o rok dříve než dosud začít pracovat v nemocnicích jako praktické sestry, normu schválil Senát. U zdravotních sester to má být většinou možné už po dvou letech studia a u budoucích lékařů po třech letech. Norma má pomoci vyřešit potíže s nedostatkem nemocničního personálu. Horní komora podpořila i převod odpovědnosti za zřizování lékařských pohotovostí z krajů na zdravotní pojišťovny.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Vnímání veder zhoršují tepelné ostrovy

Zatímco klima se výrazně změnilo, citlivost člověka na vysoké až extrémní teploty zůstává stejná. Myslet by na to měli třeba architekti – použitím nevhodných materiálů vytvářejí takzvané tepelné ostrovy, které situaci jen zhorší, což ukázalo i měření štábu ČT s expertem v terénu. Rozdílné povrchy totiž různě absorbují světelné záření. Čím víc ho pohltí, tím jsou teplejší. A záleží i na barvě – proto je třeba tmavý asfalt nebo černá košile ve vedrech tou horší variantou, zatímco teplota hustého trávníku zůstává relativně nízká. Podle odborníků je tak důležité nejen sázet víc zeleně, ale také postupně nahrazovat současné materiály takovými, které světlo lépe odrážejí.
před 5 hhodinami

Česko spolu se sedmnácti státy EU žádá o změnu obchodování s povolenkami ETS 2

Česko zaslalo Evropské komisi požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovanými jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších sedmnáct států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vedro ve čtvrtek čeká východ Česka, přijdou i bouřky s kroupami

Velmi vysoké teploty i nad 34 stupňů Celsia hrozí v tuzemsku i ve čtvrtek, výstraha meteorologů ale platí už jen pro východní polovinu země. V pásu od jižních Čech do Slezska odpoledne a večer přejdou silné bouřky s přívalovými srážkami, kroupami a nárazovým větrem. Varování před zvýšeným rizikem požárů bude ve čtvrtek a v pátek platit v široké oblasti kolem Prahy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...