Ze stranických lídrů lidé nejvíce věří Schwarzenbergovi

Praha - Ze stranických představitelů se největší důvěře lidí těší předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, věří mu více než dvě pětiny občanů. Vyplývá to z výsledků říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Za ním se umístili předseda ODS a premiér Petr Nečas a statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Schwarzenberg a Nečas od minulého dotazování zaznamenali pokles, nejvíce však klesla důvěra v předsedu Věcí veřejných a ministra vnitra Radka Johna.

Schwarzenbergovi vyjádřilo důvěru celkem 43 procent účastníků průzkumu, o čtyři procenta méně než v září. Nečasovi a Sobotkovi věří shodně 36 procent lidí. Zatímco Sobotka si zachoval stejný podíl důvěry, Nečas oproti minulému průzkumu zaznamenal ztrátu pěti procentních bodů. Více než třetina dotázaných vyjádřila důvěru ještě místopředsedům ODS Miroslavě Němcové a Jiřímu Pospíšilovi. John zaznamenal oproti září pokles ze 42 na 33 procent.

Nejvíce poklesla důvěra v Johna a Vondru

Pro čtvrtinu dotázaných jsou důvěryhodnými politiky také místopředsedové ČSSD Zdeněk Škromach a Lubomír Zaorálek i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Z představitelů KSČM se největší důvěře lidí těší předseda strany Vojtěch Filip s podílem 21 procent.

Kromě Radka Johna, jehož důvěryhodnost u lidí poklesla o devět procentních bodů, zaznamenal větší úbytek také ministr obrany za ODS Alexandr Vondra, jehož podíl se zmenšil o osm procentních bodů.

Převažující kladné hodnocení měl v průzkumu jen občanský demokrat Jiří Pospíšil, činilo 13 procentních bodů. Stejný podíl důvěry a nedůvěry vyjádřili lidé jeho stranické kolegyni Miroslavě Němcové a místopředsedkyni VV Lence Andrýsové, u zbylých politiků převažovalo záporné hodnocení. Mezi ty, u nichž převaha negativního hodnocení činila více než 20 procentních bodů, se zařadili Kalousek, Filip, John, Škromach, Vondra a Petr Tluchoř (ODS). Nejhůře dopadl Miroslav Kalousek, nedůvěru mu vyjádřilo 68 procent dotázaných, podíl mezi kladnými a zápornými odpověďmi u něj činil minus 45 procentních bodů.

CVVM do průzkumu zařadilo 33 představitelů stran zastoupených ve sněmovně, lidé se mohli vyjádřit k předsedům a místopředsedům těchto stran a k předsedům poslaneckých klubů. Průzkumu, který se uskutečnil od 4. do 11. října, se zúčastnilo 1 072 lidí.