„Máme velké pochyby, zda se nezaměnily investiční a neinvestiční peníze,“ uvedl předseda výboru Vojtěch Filip (KSČM). Podle zpravodajky bodu Zdeňky Horníkové (ODS) zatím všechny závěry ukazují na to, že byl porušován zákon o zadávání veřejných zakázek. Investice nebyly dobře připravené, nebylo zajištěno jejich financování a špatně fungovala i kontrola, řekla.
Podle dřívější kontroly NKÚ ministerstvo školství například dostatečně nepřipravilo některé investice. Navyšovalo peníze určené Technické univerzitě Liberec, která se na přípravě mistrovství podílela, přestože v podkladech byly nesprávné údaje, které často zakrývaly chyby v přípravě a zadávacím řízení. Navíc se navyšoval pouze podíl státu, ale podíl univerzity se neměnil.
Vláda původně podpořila konání mistrovství světa na základě slibu organizátorů, že nebudou potřeba žádné prostředky ze státního rozpočtu. Postupně ale Liberec i Technická univerzita opakovaně o peníze žádaly a také je dostaly. Z veřejných zdrojů šly na mistrovství přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů.