Poslanci chtějí, aby NKÚ dál prověřoval liberecké mistrovství

Praha - Poslanci z kontrolního výboru chtějí, aby Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) dál prověřoval předloňské mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, které skončilo dluhy. Prověrka se má týkat období, kdy skončila předchozí kontrola, do doby vypořádání šampionátu. NKÚ už kontroloval investice vynaložené kvůli šampionátu v letech 2006 až 2008. Zjistil pochybení, a dokonce podal trestní oznámení. Vláda letos v lednu uvedla, že stát žádné dluhy po mistrovství platit nebude a věřitelé se mají peněz domáhat soudně. Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy zhruba za 112 milionů korun bez penále.

„Máme velké pochyby, zda se nezaměnily investiční a neinvestiční peníze,“ uvedl předseda výboru Vojtěch Filip (KSČM). Podle zpravodajky bodu Zdeňky Horníkové (ODS) zatím všechny závěry ukazují na to, že byl porušován zákon o zadávání veřejných zakázek. Investice nebyly dobře připravené, nebylo zajištěno jejich financování a špatně fungovala i kontrola, řekla.

Podle dřívější kontroly NKÚ ministerstvo školství například dostatečně nepřipravilo některé investice. Navyšovalo peníze určené Technické univerzitě Liberec, která se na přípravě mistrovství podílela, přestože v podkladech byly nesprávné údaje, které často zakrývaly chyby v přípravě a zadávacím řízení. Navíc se navyšoval pouze podíl státu, ale podíl univerzity se neměnil.

Vláda původně podpořila konání mistrovství světa na základě slibu organizátorů, že nebudou potřeba žádné prostředky ze státního rozpočtu. Postupně ale Liberec i Technická univerzita opakovaně o peníze žádaly a také je dostaly. Z veřejných zdrojů šly na mistrovství přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů.

Vybrané náklady libereckého šampionátu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24