Škárka své důkazy předal státnímu zastupitelství

Praha - Poslanec Jaroslav Škárka dnes Městskému státnímu zastupitelství v Praze předal materiály týkající se zákulisí Věcí veřejných (VV). Kromě dokumentů, které podle něho dokládají například sledování politiků v Praze 1 agenturou ABL či okolnosti financování nejmenší vládní strany, předal státnímu zástupci i obálku se 170 000 korunami. Tvrdí o nich, že je minulý týden dostal od neformálního lídra VV a ministra dopravy Víta Bárty. Na obálce jsou podle něho Bártovy otisky prstů. Škárka dnes také podal trestní oznámení kvůli podezření z korupce, sledování své osoby i politiků v Praze 1, pomluvě a údajně podivným praktikám VV.

Skokan: Bárta peníze Škárkovi dal, šlo ale o půjčku

Poslanec VV Michal Babák řekl, že na Škárkovo vyjádření nemůže reagovat, protože ani jedna záležitost v něm uvedená se ho netýká. „Žádný důkaz s mou osobou pravděpodobně nepředložil, což jsem již několikrát avizoval, že ani žádný nemůže mít,“ zdůraznil Babák. Škárka o něm podle časopisu Respekt tvrdil, že byl jedním z lidí, který mu dříve peníze předával.

Další poslanec VV Petr Skokan Českému rozhlasu Radiožurnálu řekl, že Bárta skutečně Škárkovi 170 tisíc korun dal. Mělo ale prý jít o půjčku, o kterou údajně sám Škárka požádal. Řekl mu to prý sám Bárta, citoval rozhlas server iHNed.cz. Škárka dnes ovšem uvedl, že peníze od Bárty dostal jako platbu za to, že má prosadit zrušení klubu Věcí veřejných v Plzni, který se stavěl proti spolupráci s bývalým primátorem města Pavlem Rödlem, již prosazoval Bárta. „Měl s námi spolupracovat bývalý primátor. Plzeňskému klubu se to nelíbilo, proto měl být zrušen,“ řekl Škárka.

ABL prý sledovala i politiky z Prahy 1

Škárka v rozhovoru, který vyjde v zítřejší MF Dnes, řekl, že bezpečnostní agentura ABL ve spolupráci s Věcmi veřejnými špehovala v roce 2006 politiky na Praze 1. Jejich aktivity byly namířeny hlavně na představitele ODS, kteří byli ve vedení radnice. Cílem akcí bylo získat informace o jejich údajných podvodech či korupci. "Ano, to, co se odehrávalo na Praze 11 ohledně sledování politiků, se odehrávalo i v Praze 1. I já jsem byl účastníkem těchto akcí. Vím, že se sledoval například bývalý starosta Prahy 1 Petr Hejma z ODS, bývalý starosta Filip Dvořák. Byli sledováni a zjišťovaly se o nich informace z policejních databází. Výkonně měl vše na starosti detektiv Pavel Pertlíček z bezpečnostní agentury ABL. Podobně jako na Praze 11, akce řídil Vít Bárta," řekl Škárka MF Dnes. Bárta při svém večerním vystoupení na pražském Klárově prohlásil, že v tomto případě šlo o pomoc časopisu Věcí veřejných Pražan s rozkrýváním kauz v Praze 1.

Vít Bárta:

„Připravovali jsme vyjádření v tomto smyslu pro časopis Týden před více než šesti týdny…, kdy jsme chtěli celou věc objasnit. Škárka uveřejnění faktů odmítl. Jen doplním, že jsem pomáhal časopisu Pražan (časopis Věcí veřejných, pozn. red.) rozkrývat podezřelé kauzy radnice Prahy 1.“

Škárka, někdejší výkonný místopředseda VV, se na státního zástupce obrátil den poté, co jej Věci veřejné vyloučily ze strany i z poslaneckého klubu. Důvodem bylo, že porušil etický kodex strany. Poslanec před několika dny řekl týdeníku Respekt, že dostával peníze za mlčení o stranickém financování. Svá slova později odvolal a označil za mystifikaci. V úterý ale opět obrátil s tím, že od Bárty naposledy před týdnem dostal 170 000 korun. Věci veřejné jeho nařčení odmítají.

Logo společnosti ABL, která je údajně zapletena do kauzy sledování politiků ODS.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 47 mminutami

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Mně nic není!“ Lékaři v IKEMu chlapci transplantovali játra a ledviny naráz

Výjimečnou transplantaci jater a ledviny provedli v pražském IKEMu devítiletému chlapci jménem Sergiu. Orgány mu selhávaly kvůli dědičné nemoci. Lékaři teď potvrdili, že byl zákrok úspěšný. Dětský program funguje ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí.
před 10 hhodinami

Národní knihovna se chystá na digitalizaci Kosmovy kroniky

Národní knihovna pokračuje v digitalizaci svého fondu. Dokončených už má téměř osmdesát milionů stran. Podle odhadů instituce je to takřka třetina všech spisů. S ostatními organizacemi v rámci České digitální knihovny je nyní k dispozici sto osmdesát milionů stran. O tiskoviny, které jsou v dobrém stavu, se postará robotický skener. Zvládne až 300 stran za hodinu. To je dvakrát až třikrát tolik, než umožňuje manuální práce. Ta se naopak využije tam, kde je nakládání se svazky obtížnější. V naskenované verzi má knihovna například Dalimilovu kroniku, druhou nejstarší v českých zemích. Ta úplně nejstarší, Kosmova, zamíří k digitalizaci v září.
před 10 hhodinami

Do lesa „na brigádu“. Lidé prodávají borůvky i houby

Do lesů vyrazili sběrači. Mnozí pro radost, ale mnozí také pro přivýdělek. Například ceny borůvek se letos pohybují nejčastěji od dvou do tří stovek za kilogram. Potkat lze i houbaře. Někteří z nich nabízejí plné košíky do restaurací nebo na trzích, často kolem dvou set korun za kilo. Pro prodej však také platí určitá pravidla.
před 10 hhodinami

Sapa už je turistické místo, říká režisér prvního českého viet-filmu

Režisér a scenárista Dužan Duong přinesl s lehkostí a vtipem autentický pohled do vietnamské komunity očima první generace, která vyrostla v Čechách. První tuzemský celovečerní viet-film s názvem Letní škola, 2001 se od čtvrtka promítá v kinech. Režisér v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prozradil, že herce sháněl mimo jiné po večerkách, nehtových studiích i na Facebooku. Z velké pražské tržnice Sapa se podle Duonga stalo „turistické místo“.
před 18 hhodinami

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 22 hhodinami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 22 hhodinami
Načítání...