Čunek viní policii, že proti němu zmanipulovala důkazy

Praha - Senátor a bývalý vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) podal podle serveru iDnes.cz u státního zastupitelství v Semilech stížnost na postup policie kvůli posudku, který byl klíčovým důkazem při jeho obvinění z roku 2007. Čunek tehdy čelil obvinění, že ještě jako starosta Vsetína přijal půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real.

Znalecký posudek, který si loni nechalo ministerstvo spravedlnosti zpracovat u Vysoké školy ekonomické, uvedl, že dokument nesprávně a někdy i nepoctivě nakládá s fakty. Už loni na podzim Čunek tvrdil, že chyb je v něm údajně tolik, že byly zřejmě provedeny záměrně.

Policie dala Čunkovi v případě chybného posudku za pravdu a označila původní důkaz proti němu za vadný, ale zároveň senátorovi řekla, že s trestním oznámením přišel pozdě. „Chci, aby se to opravdu prověřilo. Podle mě za tím posudkem mohly být i jiné trestné činy, kde je vyšší sazba a které zatím v žádném případě promlčeny nebyly,“ prohlásil Čunek.

Podle Olgy Voňavkové ze státního zastupitelství v Semilech byla stížnost podána na konci června. „Počítám s tím, že rozhodnutí padne do 14 dnů. Proti mému rozhodnutí už stížnost přípustná není, rozhodnutí bude pravomocné,“ řekla serveru.

Loni na podzim Čunek obvinil policii ze zmanipulování případu, když uvedl, že Nova „neměla důvod zmanipulovat posudek sama“. Podle něho vyšlo najevo, že existují policisté a státní zástupci, kteří dokážou pracovat na objednávku.

Alexander Beran, Nova spol s.r.o: „Nikdy jsem s žádným politikem nejednal. Nejednal jsem ani s Čunkem. Znalecký posudek jsme zpracovávali na základě podkladů té společnosti a žádné jiné věci jsme nebrali do úvahy“


Bývalý vyšetřovatel případu Milan Šošovička kategoricky popírá, že by postupoval na něčí objednávku, jak si bývalý předseda lidovců myslí. Znalecký posudek, který pro policii vypracoval před čtyřmi lety, brání i Alexander Beran ze společnosti Nova. I on zdůrazňuje, že ho nikdo z politiků neovlivňoval.

Posudek oceňoval 51procentní podíl ve společnosti Vsetínské byty. Podle bývalého vicepremiéra se ukázalo, že podíl několikanásobně nadhodnotil. Policie prý ale díky posudku získala motiv k obvinění z úplatku - jako někdejší vsetínský starosta Čunek údajně přijal půl milionu korun od firmy H&B Real, která podíl kupovala. Cena byla asi 3,6 milionu korun, podle posudku měla být mnohem vyšší.

Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou víc než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, poté však znovu a za jiných okolností oznámil odchod. Důsledkem Čunkovy kauzy byla řada dalších trestních stíhání a žalob. Senátor se chystá v příštím roce obhajovat svůj mandát.