Operace robotem mají být standard, žádají lékaři

Praha – Vedení odborné lékařské společnosti robotické chirurgie nesouhlasí s tím, aby operace robotem patřily jen do nadstandardu a pacienti si za ně platili. Podle představitelů společnosti by zdravotní pojišťovny měly dál plně hradit robotické zákroky nemocným s rakovinou.

„V ČR bylo provedeno téměř 6 000 robotických operací. Všechny u onkologicky nemocných. Nedovedeme si představit, že bychom měli tuto operativu zastavit. Pro lidi s rakovinou by to byla ztráta,“ uvedl předseda České společnosti robotické chirurgie a přednosta urologické kliniky olomoucké fakultní nemocnice Vladimír Študent.

Se zavedením nadstandardu počítá reforma zdravotnictví. Podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) by si lidé mohli v příštím roce začít připlácet na pět až deset zákroků, celý systém by měl fungovat od roku 2013. Mluví se o tom, že by k nadstandardním mohly patřit třeba právě operace robotem.

Robot je přesnější, rány se lépe hojí

Robot se používá podle něj třeba při operacích rakoviny prostaty, dělohy a konečníku. Robotická operace pro nemocné představuje menší zátěž a také menší ztrátu krve i riziko komplikací, uvedli lékaři. Klasická operace, při níž se odstraní prostata, vyjde na 43 až 80 tisíc korun. Laparoskopický zákrok stojí kolem 83 tisíc a robotický pak 136 tisíc. Cena ozařování se pohybuje od 106 do 230 tisíc korun. „Robotická operace je levnější než ozáření a přitom má o 40 procent větší efekt z hlediska dlouhodobého přežití,“ poznamenal Študent.

V Česku existuje sedm center s osmi robotickými operačními systémy. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na ně loni vydala zhruba 106 milionů korun. Podle ředitele VZP Pavla Horáka je částka přibližně stejná i letos a hradí se takové zákroky, při nichž je obtížné dostat se k postiženému místu v těle.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Mně nic není!“ Lékaři v IKEMu chlapci transplantovali játra a ledviny naráz

Výjimečnou transplantaci jater a ledviny provedli v pražském IKEMu devítiletému chlapci jménem Sergiu. Orgány mu selhávaly kvůli dědičné nemoci. Lékaři teď potvrdili, že byl zákrok úspěšný. Dětský program funguje ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí.
před 9 hhodinami

Národní knihovna se chystá na digitalizaci Kosmovy kroniky

Národní knihovna pokračuje v digitalizaci svého fondu. Dokončených už má téměř osmdesát milionů stran. Podle odhadů instituce je to takřka třetina všech spisů. S ostatními organizacemi v rámci České digitální knihovny je nyní k dispozici sto osmdesát milionů stran. O tiskoviny, které jsou v dobrém stavu, se postará robotický skener. Zvládne až 300 stran za hodinu. To je dvakrát až třikrát tolik, než umožňuje manuální práce. Ta se naopak využije tam, kde je nakládání se svazky obtížnější. V naskenované verzi má knihovna například Dalimilovu kroniku, druhou nejstarší v českých zemích. Ta úplně nejstarší, Kosmova, zamíří k digitalizaci v září.
před 9 hhodinami

Do lesa „na brigádu“. Lidé prodávají borůvky i houby

Do lesů vyrazili sběrači. Mnozí pro radost, ale mnozí také pro přivýdělek. Například ceny borůvek se letos pohybují nejčastěji od dvou do tří stovek za kilogram. Potkat lze i houbaře. Někteří z nich nabízejí plné košíky do restaurací nebo na trzích, často kolem dvou set korun za kilo. Pro prodej však také platí určitá pravidla.
před 9 hhodinami

Sapa už je turistické místo, říká režisér prvního českého viet-filmu

Režisér a scenárista Dužan Duong přinesl s lehkostí a vtipem autentický pohled do vietnamské komunity očima první generace, která vyrostla v Čechách. První tuzemský celovečerní viet-film s názvem Letní škola, 2001 se od čtvrtka promítá v kinech. Režisér v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prozradil, že herce sháněl mimo jiné po večerkách, nehtových studiích i na Facebooku. Z velké pražské tržnice Sapa se podle Duonga stalo „turistické místo“.
před 17 hhodinami

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 21 hhodinami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 21 hhodinami

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 22 hhodinami
Načítání...